Burze w mózgu. Opowieści ze świata neurologii — Suzanne O’Sullivan

Ludzkość potrafi już podróżować w kosmos, potrafi komunikować się na odległość tysięcy kilometrów, nie wychodząc z domu, potrafi stworzyć sztuczną inteligencję, a nie potrafi zgłębić wszystkich tajemnic własnego mózgu. Neurologia fascynuje mnie już od dłuższego czasu, dlatego z chęcią sięgnęłam po książkę neurolog Suzanne O’Sullivan o epilepsji.

Do tej pory padaczkę kojarzyłam z drgawkami oraz omdleniem i nie zdawałam sobie sprawy, że ta choroba może mieć inne objawy. Doktor Suzanne O’Sullivan w książce „Burze w mózgu. Opowieści ze świata neurologii” pokazuje różne ciekawe przypadki epilepsji, od delikatnej gęsiej skórki, poprzez gwałtowne, kompulsywne przeklinanie, aż po kilkaset (sic!) ataków utraty równowagi w ciągu jednego dnia. Autorka w swojej podróży przez te niezwykłe symptomy skupiła się nie tylko na objawach padaczki, ale także na osobowości pacjentów, ich codziennym życiu oraz funkcjonowaniu z chorobą, przez co odbiór tej publikacji nabiera bardziej ludzkiego, a nie tylko stricte medycznego wymiaru.

Książka, mimo że skupia się na trudnej dziedzinie medycyny, jaką jest neurologia, jest napisana w klarowny sposób, więc nie potrzeba żadnej wiedzy medycznej, aby zrozumieć opisywane przykłady. Przez to, że zostały tu zaprezentowane konkretne przypadki, konkretnych osób, publikację tę czyta się trochę, jak powieść o losach różnych ludzi z tą samą chorobą, albo zbiór opowiadań o padaczce.

O’Sullivan uświadamia, że epilepsja to bardzo zdradliwa choroba, którą często ciężko wykryć, która może być mylona z chorobą psychiczną, a nawet… opętaniem. Neurolog pokazuje również, że z padaczką ciężko jest walczyć i często leki czy operacja mogą nie przynosić żądanego efektu ku frustracji chorego i lekarza. Autorka pozostawia jednak światełko nadziei, tłumacząc, że dzięki ciągłemu rozwojowi sprzętu do badań i zwiększaniu wiedzy to, co dziś wydaje się niemożliwe, nie musi takie być za kilka lat i chorzy mogą liczyć na pomoc.

„Burze w mózgu. Opowieści ze świata neurologi” to książka, która będzie się idealnie nadawała dla osób, których bliscy chorują na padaczkę, ale także dla takich, jak ja, których po prostu interesują kwestie związane z chorobami i anomaliami mózgu. Polecam!

Moja ocena: 7/10


Tytuł: Burze w mózgu. Opowieści ze świata neurologii
Autor: Suzanne O’Sullivan
Przekład: Aleksander Gomola
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Liczba stron: 336


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego


Jeśli interesują Cię książki o anomaliach mózgu, przeczytaj także recenzję: Nie do pomyślenia. O ludziach, których mózgi działają inaczej – Helen Thomson