Chłopiec z lasu — Harlan Coben

Słyszeliście o dzieciach porzuconych lub zagubionych w lesie wychowywanych przez dzikie zwierzęta? Historia zna kilka takich przypadków i są one niezwykle fascynujące. Nic dziwnego, że popularny pisarz thrillerów Harlan Coben postanowił skorzystać z tego intrygującego motywu w swojej najnowszej książce „Chłopiec z lasu”.

1986 rok. New Jersey. W lesie znaleziono zbłąkane dziecko. Było brudne, obdarte i zdziczałe. Chłopiec rozumie po angielsku, ale sam nic nie mówi. Nikt nie wie, kim jest dziecko i jak długo znajdowało się na terenie Stanowego Parku Krajobrazowego Ramapo Mountain, a przede wszystkim, w jaki sposób tam przeżyło. Po trzydziestu latach Wilde próbuje prowadzić normalne życie, ale przeszłość go dopada w różnych momentach. Staje się nierozumianym przez otoczenie outsiderem. Gdy pewnego dnia znika nastolatka, równie wyobcowana jak on, mężczyzna zostaje poproszony o pomoc w jej odnalezieniu. Czy podoła temu zadaniu, czy dopadną go dawne demony?

„Ludzie nie zdają sobie sprawy z mocy tego jasnego ciepłego światła, jakim jest sława – i z tego, jak bardzo ciemno i zimno robi się, gdy zgaśnie”*.

Tym razem Harlan Coben mnie nie uwiódł. Akcja książki była pozbawiona dynamiki, a wręcz miejscami rozwleczona i nic niewnosząca do fabuły. Zabrakło mocnych momentów zwrotnych, które podtrzymywałyby uwagę czytelnika i wciągały w wir wydarzeń. Natomiast bohaterowie, mimo że mieli ogromy potencjał, bo przecież nastoletnia zaginiona outsiderka i chłopiec-wilk to idealne postaci na powieść, byli płascy, nijacy i nie potrafiłam się z nimi zżyć. Jedyną naprawdę interesującą postacią była Hester – siedemdziesięcioletnia prawniczka, która wymykała się wszelkim schematom przypisywanym przez twórców do jej płci i wieku.

Autor ewidentnie przesadził też z mnogością wątków, przez co „Chłopiec z lasu” stał się przekombinowany i chaotyczny. Zaskakujące, że pisarz z 25-letnim stażem pozwala sobie na tak słabą i niedopracowaną powieść. Odniosłam wrażenie, jakby to nie one był jej autorem, a wynajęty ghostwriter. Czytając opinie o tej książce, spotkałam się z wieloma zachwytami na blogach i serwisach literackich, ale ja do tych zachwytów niestety nie dołączę.

Moja ocena: 3/10


* Coben H., Chłopiec z lasu, Harlan Coben, Albatros, Warszawa 2020.


Tytuł: W głębi lasu
Autor: Harlan Coben
Przekład: Andrzej Szulc
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 416


Jeśli interesują Cię książki tego autora, przeczytaj także recenzję: W głębi lasu — Harlan Coben