Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata — Tomek Michniewicz

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałoby Wasze życie, gdybyście urodzili się w innym kraju, w innej kulturze, mieli inny kolor skóry lub bylibyście wyznawcami innej religii? Czy zastanawialiście się, jak bardzo to, kim jesteśmy, determinuje to, skąd pochodzimy? Dzieciństwo, edukacja, życie rodzinne oraz kariera zawodowa różnią się od siebie diametralnie w różnych regionach świata. Inaczej to wygląda w Japonii, inaczej w Finlandii, inaczej w USA, a jeszcze inaczej w Zimbabwe.

Tomek Michniewicz w swojej książce „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” ukazuje losy siedmiorga dzieci Juanity, Reilly’ego, Marggie, Caseya, Miki, Kanae i Madhuri, które pochodzą z różnych kultur, z różnych światów — Finlandii, Kolumbii, Japonii, Ugandy, Kalkuty w Indiach, USA oraz Zimbabwe. Michniewicz całą historię rozpoczyna od okresu, kiedy każde z nich ma sześć lat i podąża za nimi poprzez dorastanie, dojrzewanie, aż w dorosłość, kiedy sami stają się rodzicami.

„Magia to stworzenie nowego istnienia siłą niezachwianego przekonania. Todos somos medicina. Wszyscy jesteśmy lekarstwem”*.

Reporter zestawia te siedem różnych światów i krok za krokiem opisuje różne etapy życia swoich bohaterów. Niby są to te same, z pozoru prozaiczne, sytuacje, jak rozpoczęcie edukacji, pierwsza kara od rodziców, szkolne egzaminy, poznawanie przyjaciół, rozwijanie pasji, korzystanie z opieki zdrowotnej, czy randki, a jednak w każdym kraju wygląda to zupełnie inaczej. Gdy jedna z dziewczynek uczy się pilnie do egzaminów szkolnych, inna w wieku trzynastu lat, rodzi swoje pierwsze dziecko. Gdy jeden z chłopców pracuje w barze z kanapkami, inny bierze broń, aby walczyć z kłusownikami o rezerwat zwierząt.

„Zdarza się, że wierzymy we wspomnienia świata, który nigdy nie istniał. A czasem mamy pewność, że istnieje, ale wolimy o nim nie pamiętać”**.

„Chrobot” skłania do myślenia, otwiera na świat i uświadamia, że te same słowa, jak: rodzicielstwo, edukacja, przyjaźń, małżeństwo, opieka medyczna, czy praca w różnych regionach świata mogą mieć zupełnie inne znaczenie, zupełnie inny charakter i zupełnie inny wpływ na ludzkie życie. Tomek Michniewicz, przy okazji historii swoich bohaterów, zwraca też uwagę na globalne problemy, takie jak wywóz śmieci do Afryki przez Europejczyków i Amerykanów, rządy karteli narkotykowych w Kolumbii, czy zbyt wczesne i przymusowe małżeństwa dziewcząt w Indiach. To mądra, ważna i przede wszystkim bardzo ciekawa książka. Jedna z lepszych, jakie przeczytałam w zeszłym roku. Polecam!

* Michniewicz T., Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata, Otwarte, Kraków 2018.

** tamże.

Moja ocena: 10/10


Tytuł: Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata
Autor: Tomek Michniewicz
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 480


Jeśli interesują Cię reportaże o innych kulturach i krajach, przeczytaj także recenzję: Lud. Z grenlandzkiej wyspy – Ilona Wiśniewska