Czy jest ktoś, kto cię kocha – Kalin Terzijski


czy-jest-ktos-kto-cie-kocha-9788364887222Każdy człowiek potrzebuje miłości, choć nie każdy się do tego przyznaje. Nieważne czy to jest miłość, bezinteresowna – matczyna, burzliwe uczucie pomiędzy dwojgiem kochanków, miłość własnego dziecka, czy stabilna (choć nie zawsze) miłość małżeńska. Wszyscy chcemy być przez kogoś kochani.

Na antenie radiowej redaktor zadaje tytułowe pytanie: „Czy jest ktoś, kto cię kocha?”, uprzedzając, że czeka na telefony słuchaczy i nie będzie odzywał się przez całą audycję, po czym… popełnia samobójstwo. Dwoje starszych ludzi ma problem ze sprzątaczką, rozmawiają o błahych sprawach, by nie poruszać tematu rodzinnej tragedii, która niedawno ich spotkała. Ojciec, na przykładzie żebraka, pokazuje córce, jak należy traktować słabszych i biedniejszych, ale lekcja nie idzie po jego myśli. Alkoholik zostaje sam na sam ze swoją butelką, zaszywa się w rurze na budowie, z której nie potrafi wyjść, dokąd zmierzają wtedy jego myśli? Sinobrody i Śpiąca Królewna mają poważne dylematy, nie wszystko kończy się dobrze, jak w baśni. Mały chłopiec wyrasta w przekonaniu, że do niczego się nie nadaje, jaki będzie jego osąd, gdy się zestarzeje?

Kalin Terzijski w zbiorze opowiadań „Czy jest ktoś, kto cię kocha” pisze o różnych obliczach miłości, o potrzebie kochania i bycia kochanym. Nie traktuje jednak tematu wprost, jest on jakby z boku historii bohaterów. To szesnaście oddzielnych przypadków, opowiadających różne losy ludzkie. W książce znajdziemy małżeństwa, pary i samotników z różnych warstw społecznych. Ich problemy, mimo że na pierwszy rzut oka są różne, wiążą się z tym samym zagadnieniem – z potrzebą bliskości drugiego człowieka.

Ten bułgarski autor w swojej książce stworzył przekrój rozmaitych osobowości, dążących (świadomie lub nie) do wspólnego celu. Opisane historie nie są optymistyczne, pokazują, że życie nie jest kolorowe jak ze zdjęć w lifestylowych gazetach. Przez losy bohaterów przenika dramat – dramat alkoholizmu, przemocy, biedy, zdrady czy samobójstwa.

Terzijski nie patyczkuje się, pisze dosadnie i brutalnie, jego opowiadania są mocne, a postaci mają wyraziste charaktery. Jakby się uważniej przypatrzeć, każdy czytelnik mógłby znaleźć podobną historię w swoim otoczeniu. Pisarz pokazuje, że niestety nie żyjemy w krainie szczęścia. To opowiadania o miłości, ale w „Czy jest ktoś, kto cię kocha” nie znajdziemy cukierkowych, przesłodzonych obrazków, pełnych maślanych oczu i czułych uścisków. To opowieść o trudniejszej i mroczniejszej stronie miłości. Autor wnika w głąb ludzkiej psychiki, robi to niezwykle umiejętnie i nie ma się czemu dziwić – Kalin Terzijski, zanim poświęcił się pisaniu był lekarzem w szpitalu psychiatrycznym.

Tom opowiadań „Czy jest ktoś, kto cię kocha” został wyróżniony Europejską Nagrodą Literacką w 2011 roku. Książka nie jest optymistyczna, nie nastawia pozytywnie do życia, ale uważam, że warto ją przeczytać bo to szesnaście mocnych historii, które dają do myślenia.

 Moja ocena 7/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Książkowe Klimaty

książkowe klimaty logo