Daisy Jones & The Six — Taylor Jenkins Reid

W latach 70., na tle burzliwych wydarzeń społecznych, artystycznych i politycznych, w pełni rozkwitł jeden z najbardziej wyzwolonych gatunków muzycznych — rock’n’roll. W tym czasie rosły  legendy, które do dziś są znane nawet dużo młodszym pokoleniom. Klimat tych lat odbijał się w wyjątkowym stylu zespołów rock’n’rollowych, gdzie artystyczna swoboda, odważne teksty i charyzmatyczni frontmani zdobywali serca tłumów. To był czas, w którym koncerty stawały się spektakularnymi wydarzeniami, a ich energia nie tylko wypełniała stadiony i sale, ale również kształtowała młode pokolenie.

Taylor Jenkins Reid w powieści „Daisy Jones & The Six” wprowadza nas do świata rock’n’rolla lat 70., jednocześnie ukazując złożone relacje, które wpływały na życie członków jednego z najbardziej rozpoznawalnych wówczas zespołów. 12 lutego 1979 roku, w trakcie koncertu, który miał zdobyć serca tłumów, Daisy Jones & The Six stają na scenie po raz ostatni, wprowadzając w osłupienie fanów. Co takiego się wydarzyło, że osiągający szczyty list przebojów zespół rozpadł się tak nagle?

Narracja jest poprowadzona w formie wywiadu z członkami grupy i osobami z ich najbliższego otoczenia. To ciekawy zabieg, który pozwala uwierzyć w ich istnienie, mimo że są oni tylko wytworem wyobraźni autorki. Dzięki wspomnieniom poznajemy wydarzenia z różnych perspektyw, możemy spróbować zrozumieć niektóre motywacje i emocje panujące podczas nagrań i tras koncertowych.

Fabuła książki krąży nie tylko wokół muzyki, ale również miłości, walki, uzależnień i nadziei. Reid tworzy realistyczne tło lat 70., gdzie muzyka odzwierciedlała zmieniającą się rzeczywistość. Co mi się podobało, to ukazanie procesu tworzenia tekstów do danych utworów, które odzwierciedlały emocje bohaterów w danym czasie.

Autorka postawiła na sztampowych rock’n’rollowych bohaterów, jednak w tej schematyczności tkwi siła. Billy, lider zespołu The Six, rządzi wszystkim niepodzielnie i zaborczo, ale walczy z uzależnieniem od narkotyków i kobiet. Daisy to wyzwolona narkomanka, która nie da sobie mówić, co ma robić. Karen, Waren i Graham próbują się przebić ze swoimi pomysłami na muzykę, ale ich zdanie się nie liczy. Wszyscy troje mają pretensje do Billy’ego, a pomimo to tkwią w zespole i nie potrafią niczego zmienić. Ten zespół mógłby istnieć naprawdę, mógłby mieć identyczne problemy i zyskać identyczną popularność. Dlatego jest taki autentyczny i podczas lektury ciężko uwierzyć, że ta historia nigdy się nie wydarzyła.

„Daisy Jones & The Six” to nie tylko opowieść o rock’n’rollu, ale także o ludzkich emocjach, o walce, pasji, miłości i tajemnicy. Reid tworzy postaci, które zdają się żyć poza kartami książki. Panuje tu duszna atmosfera, napięcie, a wszystkiemu towarzyszy głośna, wyzwolona muzyka. To powieść idealna na upalne dni. Polecam!

Moja ocena: 7/10


Tytuł: Daisy Jones & The Six
Autor: Taylor Jenkins Reid
Przekład: Agnieszka Kalus
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Liczba stron: 424


Przeczytaj także recenzję: Siedmiu mężów Evelyn Hugo — Taylor Jenkins Reid