Dawniej ludzie żyli w brudzie — Agnieszka Krzemińska

Zastanawialiście się kiedyś od kiedy ludzie zaczęli dbać o swój wygląd? Czy dbanie o higienę to domena dzisiejszych czasów? Jak radzono sobie z toaletą bez papieru toaletowego i jak dbano o jamę ustną przed powstaniem pasty z fluorem i szczoteczki do zębów? Książka „Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać?” Agnieszki Krzemińskiej odpowiada na te pytania.

Historia higieny w pigułce

W tej publikacji znajdziecie informacje, m.in. o początkach higieny, przyborach toaletowych, wychodkach, odzieży i modyfikacji ludzkiego ciała. Autorka opisuje też, jak wyglądały kosmetyki w starożytnym Egipcie, co robiło się w rzymskich łaźniach, jak wyglądała pierwsza kanalizacja, skąd się wzięły tatuaże, kiedy ludzie zaczęli sumiennie myć ręce i wiele innych ciekawostek.

Czytam dość sporo o antropologii, rozwoju starożytnych cywilizacji i historii medycyny, dlatego nie znalazłam w tej książce niczego odkrywczego, ale pozwoliła mi ona uporządkować dotychczasową wiedzę. Jest napisana przystępnym językiem, więc odnajdzie się w niej nawet laik.

Po macoszemu

Niestety zabrakło mi jakiegoś nowego i świeżego podejścia do tematu. Odniosłam wrażenie, że niektóre zagadnienia nie zostały wystarczająco zgłębione i były potraktowane po macoszemu. Autorka tylko ich dotykała, nie zagłębiając się w nie i nie wciągając czytelnika w dany wątek. Często też, zamiast pociągnąć wypowiedź, stosowała odnośniki do innych rozdziałów, co bywało frustrujące, bo gdy już zaczynaliśmy się czymś interesować, temat zostawał ucięty i zamiast kontynuacji, otrzymywaliśmy odsyłacz. Moim zdaniem w takiej publikacji powinno znaleźć się też zdecydowanie więcej ilustracji, co znacznie wzbogaciłoby tę książkę.

Dla kogo?

Jeśli historia higieny jest dla was nowym zagadnieniem lub pragniecie sobie tylko uporządkować pozyskaną o tym wiedzę, to książka „Dawniej ludzie żyli w brudzie” powinna się Wam spodobać, ale jeśli znacie już temat i chcielibyście się dowiedzieć czegoś zupełnie innego, to możecie czuć się trochę zawiedzeni.

Moja ocena: 6/10


Tytuł: Dawniej ludzie żyli w brudzie
Autor: Agnieszka Krzemińska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Liczba stron: 328


Przeczytaj także recenzję: Stulecie Chirurgów — Jürgen Thorwald


E-booka znajdziecie na Legimi, a ja ma dla Was kod na 30-dniowy bezpłatny okres próbny dla nowych użytkowników!

Legimi 30 dni za darmo – KOD