Dylemat — B.A. Paris

Niektóre małżeństwa mają przed sobą tajemnice, których wyjawienie mogłoby zmienić wszystko. Wbrew pozorom nie zawsze chodzi o zdradę. Czasami są to wstydliwe wydarzenia z przeszłości, a niekiedy sprawa dotyczy innych osób z ich otoczenia. Małżeństwa te stają przed dylematem — czy powiedzieć prawdę, ponieść konsekwencje i wywrócić dotychczasowe  życie do góry nogami, czy żyć w kłamstwie? Bohaterowie najnowszej książki B. A. Paris również musieli zmierzyć się z podobnym problemem — zataić wszystko tak długo, jak się da, czy wyjawić sekret już teraz?

Livia przygotowuje się do swoich czterdziestych urodzin, które planowała i na które odkładała oszczędności niemal przez połowę dotychczasowego życia. Z uwagi na nieplanowaną ciążę we wczesnym wieku oraz negatywne nastawienie rodziców nie mogła mieć wymarzonego wesela, wiec chce sobie to wynagrodzić teraz. Kobieta zamierza zrobić idealne przyjęcie z mnóstwem gości, tortem o północy i tańcami. Córka Marnie informuje matkę, że nie będzie mogła pojawić się na urodzinach, ale Livia nie odczuwa żalu, ponieważ kilka tygodni wcześniej dowiedziała się o niej czegoś strasznego i woli jej nawet nie widzieć. Nie wie, że w tym samym czasie jej mąż Adam i Marnie przygotowują jej wielką niespodziankę, która może okazać się totalną katastrofą. A wszystko przez wzajemnie skrywane przez małżonków tajemnice…

Zafascynowana pierwszą powieścią B. A. Paris, czyli „Za zamkniętymi drzwiami”, licząc na to, że kolejne książki choć trochę dorównają debiutowi autorki, ochoczo sięgam po następne tytuły. Niestety, za każdym razem czuję się, mniej lub bardziej, rozczarowana. Pomijając już moje oczekiwania, które mogą znacząco zniekształcać odbiór, „Dylemat” jest po prostu średnim thrillerem psychologicznym.

Książkę wprawdzie czyta się szybko, bo jest ona napisana, jak na ten gatunek przystało, prostym, nieskomplikowanym stylem, ale niestety zdarzają się też momenty pełne dłużyzn. Szczerze powiedziawszy, gdyby skrócić tę historię o połowę, w żadnym stopniu nie zaszkodziłoby to fabule.

Ponadto wykreowane przez  B.A. Paris postaci są do cna infantylne i odrealnione. W obliczu bardzo poważnego problemu moralnego, a nawet tragedii, dla małżonków bardziej liczą się sprawy prozaiczne niż własna córka. Dla żony ważniejsze jest planowane przyjęcie urodzinowe, a dla męża to, żeby ona się na nim dobrze bawiła.

„Dylemat” jest lekką, niewymagającą myślenia lekturą. Nie ma w niej ani niczego odkrywczego, ani porywającego. Ot, taki przeciętniak na dwa długie i nudne wieczory.

Moja ocena: 5/10


Tytuł: Dylemat
Autor: B.A. Paris
Przekład: Magdalena Słysz
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 352


Przeczytaj także recenzję innej książki tej autorki: Pozwól mi wrócić — B.A. Paris.