Elon Musk. Co naprawdę myśli — Maciej Gablankowski

Jeden z najwspanialszych umysłów naszych czasów. Geniusz, wizjoner, odważny biznesmen, filantrop. Dla niego nie ma rzeczy niemożliwych — są rzeczy trudne, na tę chwilę nieosiągalne, ale nie nierealne. Pasjonat internetu i nowych technologi. Twórca innowacyjnego (na tamte czasy) systemu płatności PayPal,  propagator samochodów elektrycznych, założyciel prywatnej firmy produkującej rakiety kosmiczne. O kim mowa? O Elonie Musku.

Maciej Gablankowski w swojej publikacji zebrał wypowiedzi Elona Muska, które pojawiały się w różnym czasie na YouTubie. Cytaty są podzielone na kategorie i odpowiednio uporządkowane. Zbiór tekstów poprzedza wstęp.

„Mała grupa ludzi wybitnie technicznie uzdolnionych zawsze pokona dużą grupę ludzi uzdolnionych tylko średnio.” – Elon Musk.

Książka nie nadaje się dla osób, które nie mają nikłe pojęcie o Elonie Musku.  Nie jest to biografia, nie jest to źródło wiedzy ani reportaż. To po prostu zapis ustnych wypowiedzi tego współczesnego myśliciela i genialnego biznesmena. Trzeba się nieco interesować działalnością Muska, aby wiedzieć, czego dotyczą jego słowa. „Elon Musk. Co naprawdę myśli” to raczej pozycja dla zagorzałych fanów tego wizjonera.

W publikacji można znaleźć opinie Muska o zatrudnianiu pracowników, kolonizacji Marsa, podejściu ludzkości do efektu cieplarnianego i ekologii, ale także wywiady o tym, jak Musk zaczynał swoją karierę, jak rozwijał biznes i co czuł, gdy kolejna z rakiet zaprojektowanych przez jego firmę Space X, okazała się niewypałem (dosłownie). Cięty język Muska oraz bezkompromisowe podejście do pewnych kwestii, sprawiają, że te treści czyta się z pewną przyjemnością.

Tytuł ten można konsuować na dwa sposoby: albo ciągiem, co zajmie około dwóch godzin, albo od czasu do czasu zaglądając do konkretnych rozdziałów, w różnej kolejności.

Znajduje się tam kilka wartościowych cytatów, ale jeśli sięgając po tę pozycję, liczycie, że poznacie jakieś głębsze myśli Elona Muska, który zdradzi Wam, jak zostać geniuszem lub milionerem, możecie się gorzko rozczarować.

Muszę przyznać, że książka została ładnie wydana, ale nie bardzo wiem, po co w ogóle powstała. Wszystko, co w niej znajdziecie, można obejrzeć na YouTube. Gdyby między tymi wypowiedziami znalazło się słowo komentarza, uzupełnienie wiedzy lub głębsza analiza ze strony autora, podniosłoby to znacznie wartość publikacji. W formie, w której obecnie czytelnik otrzymał ten tytuł, wypada on słabo.

To jest pozycja dla zagorzałych fanów Elona Muska, przeciętny czytelnik raczej nie znajdzie w tej publikacji niczego dla siebie.

Moja ocena: 4/10


Tytuł: Elon Musk. Co naprawdę myśli
Autor: Maciej Gablankowski
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Liczba stron: 256


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Znak


Jeśli interesują Cię zbiory o życiu i otaczającym nas świecie, przeczytaj recenzję: Jakoś to będzie. Szczęście po polsku