Encyklopedia Wczesnej Ziemi — Isabel Greenberg

Bardzo rzadko czytam komiksy i powieści graficzne, ale czasem w mojej bibliotece trafia się absolutna perełka i nie potrafię się powstrzymać, żeby po nią nie sięgnąć. Tak właśnie było w przypadku absolutnie fenomenalnej historii, czyli grubego tomu „Encyklopedii Wczesnej Ziemi”.

Głównym bohaterem i jednocześnie narratorem jest młody chłopak z przypominającej wioskę Eskimosów krainy Nord. Wyrusza on w podróż, aby odnaleźć cząstkę siebie. Staje się bajarzem, który opowiada rozmaite fascynujące historie. Mówi o miejscu, z którego pochodzi, ale także o bóstwach, tradycjach i ludzkich emocjach. Kogo by nie spotkał, ten chce słuchać jego opowieści, czasem za cenę jego wolności.

Isabel Greenberg stworzyła cudowną historię, opartą na mitach z całego świata. Znajdziemy tu, m.in. zgrabnie wplecioną opowieść o cyklopie, Wieży Babel, czy powstaniu pierwszych ludzi. To typowa powieść szkatułkowa, gdzie w danym opowiadaniu jest zamknięte inne, a w nim kolejne.

Autorka potrafi w odbiorcy wzbudzić mnóstwo emocji — od smutku, poprzez obawę o losy bohaterów, po niepohamowaną wesołość. Greenberg znalazła idealny balans pomiędzy powagą a humorem. Najbardziej bawiły mnie dyskusje bogów, które były okraszone sporą nutką ironii (jak to w przypadku bogów bywa).

Bardzo podoba mi się zastosowana tu kreska, która jest pozbawiona ozdobników i szczegółów, ale z drugiej strony ma swój unikalny charakter. Do tego autorka stosuje minimalistyczną kolorystykę, co świetnie mi pasowało do zimnej krainy Nord.

„Encyklopedia Wczesnej Ziemi” jest pozbawiona elementów przemocy, czy wulgaryzmów i niesie ze sobą dużo ważnych wartości i morałów, a jednocześnie nie jest infantylna, więc nada się idealnie zarówno dla starszego, jak i młodszego czytelnika. Może też być przyczynkiem do rozmów o miłości, zazdrości, odwadze i innych ważnych uczuciach, które są tu wyraziście przedstawione. To naprawdę mądra powieść graficzna, którą polecam każdemu.

Moja ocena: 10/10


Tytuł: Encyklopedia Wczesnej Ziemi
Autor: Isabel Greenberg
Przekład: Łukasz Buchalski
Wydawnictwo: Kultura Gniewu


Jeśli lubisz komiksy przeczytaj także recenzję: Idący Człowiek – Jiro Taniguchi