HerStory — Zoe Whittall

Czasem w życiu trzeba podjąć trudne decyzje, które będą rzutowały nie tylko na naszą przyszłość, ale także na przyszłość naszych najbliższych. Najlepiej postępować tak, żeby niczego nie żałować, ale niekiedy nie jest to możliwe i to, co wydaje się nam słuszne na ten moment, wcale takie nie jest.
„HerStory” Zoe Whittall to historia trzech kobiet. Missy lubi rockandrollowe życie. Narkotyki, alkohol i niezobowiązujący seks są jej codziennością. W wieku 21 lat postanawia podwiązać sobie jajniki, bo nie chce zajść w ciążę. Żaden lekarz nie chce się zgodzić na wykonanie operacji, bo wszyscy zgodnie uznają, że jest za młoda, by podejmować takie decyzje i że kiedyś będzie ich żałować.
Carola zostawia męża, aby związać się z guru sekty. Daje się zmanipulować, wykorzystywać, aż pewnego dnia postanawia ponownie odejść… Ruth na starość planuje powrócić do tureckiej wioski, w której spędziła dzieciństwo, ale wie, że ma coś jeszcze do załatwienia. Córka, matka i babka. Kobiety tak różne, a podobne jednocześnie.
„Jeśli robiłeś coś milion razy, to po prostu będziesz to robił dalej. Nawet gdy cię nie ma. Jak wtedy, gdy podjeżdżasz pod swój dom, ale wcale nie myślisz o drodze”*.
Powieść jest mocna, porusza kontrowersyjne tematy. Znajdziecie tu motywy związane z narkotykami, aborcją, czy sektami. Jest to zdecydowanie książka dla dorosłych czytelników. Mnie się najbardziej podobał wątek Caroli, czyli Jałowca. Missy natomiast to kompletnie nie moja bajka. Nie rozumiałam jej sposobu życia, decyzji, ani zachowań. Mimo że jest osobą dorosłą, jej postępowanie było kompletnie niedojrzałe, a często pozbawione sensu. Pomijając już jej styl życia, dziewczyna wdawała się w relacje, które nie miały na nią emocjonalnego wpływu, a te naprawdę ważne szybko porzucała, dodając sobie i innym cierpień.
Czy książka mi się podobała? Na pewno budzi emocje i jest wyrazista, co się chwali. Bohaterowie są dobrze zarysowani i sprawiają wrażenie autentycznych, ale fabuła niestety mnie nie porwała. „HerStory” nie jest po prostu dla mnie.

Moja ocena: 5/10


* Whittall Z., HerStory, Wydawnictwo Labreto, Poznań 2023.


Tytuł: HerStory
Autor: Zoe Whittall
Przekład:Emilia Skowrońska
Wydawnictwo: Labreto
Liczba stron: 402


Za książkę dziękuję Legimi