Historia bez cenzury 6. Świry u władzy — Wojciech Drewniak

W historii świata mieliśmy mnóstwo dyktatorów, chorych dowódców i psychopatycznych władców. Zbrodnie niektórych z nich przyprawiają o gęsią skórkę. Na myśl od razu przychodzą takie postaci jak Hitler, Stalin, czy Mao Zedong. Ale to nie jedyni zbrodniarze w dziejach ludzkości, którzy nigdy nie powinni dojść do władzy. Było ich znacznie więcej. Niestety!

Historia nie musi być nudna

Kojarzycie kanał na YouTube „Historia bez cenzury”, prowadzony przez Wojciecha Drewniaka? Jeśli nie, to koniecznie musicie nadrobić. To zbiór filmów o ciekawostkach z historii, ale przedstawionych w niebanalny sposób. Prowadzący ze specyficznym poczuciem humoru opowiada o różnych postaciach i wydarzeniach, w taki sposób, że nawet osoba, której nie po drodze jest z historią znajdzie tam coś dla siebie.

Wojciech Drewniak od jakiegoś czasu wydaje też książki o tym samym tytule. Niedawno w księgarniach ukazała się szósta część serii „Historia bez cenzury. Świry u władzy”. W tomie tym możemy poznać interesujące fakty z życia, m.in. Wlada Palownika, Iwana Groźnego, Ludwika XIV, Stalina, Hitlera, czy Che Guevary. Wojciech Drewniak opisuje naprawdę przerażające szczegóły z czasów ich panowania, ale robi to w sposób niepozbawiony humoru. Często jest to czarny humor. Czasami te żarty są dość pikantne, więc całkiem słuszne jest ostrzeżenie z tyłu okładki, mówiące o tym, że nie jest to pozycja przeznaczona dla dzieci.

Klucz doboru świrów

Nie wszystkie rozdziały są równe. Niektóre zarysy biograficzne są ciekawsze, inne mniej, ale zależy to też od pewnie od poziomu wiedzy na temat danej postaci. Z książki nie dowiedziałam się bowiem niczego nowego o Hitlerze, czy Che Guevarze, ale z zainteresowaniem czytałam o losach Wlada Palownika czy Iwana Groźnego.

Nie wiem, czym autor kierował się przy wyborze postaci, ale zabrakło mi w tym zestawieniu kilku kluczowych psychopatów u władzy, takich jak Neron, Henryk VIII, papież Jan XII, czy kogoś spośród dyktatorów bardziej współczesnych, takich jak chociażby Kim Dzong Il. Ogromnym minusem tej publikacji jest także bardzo słaba korekta i mnogość literówek, co przeszkadzało mi w odbiorze i nieco osłabiało zaufanie do informacji tam zawartych. Rodziła się moja obawa, czy jakiś chochlik nie wkradł się np. do daty, czy nazwiska.

Naszpikowana faktami

Książkę czyta się szybko, a fakty w niej przedstawione są interesujące i łatwo zapadają w pamięć. Naprawdę można z niej dużo wynieść. Bawiło mnie też specyficzne poczucie humoru Wojciecha Drewniaka, które rozładowywało napięcie przy tematach naprawdę ciężkiego kalibru. Sądzę, że książka mogłaby się spodobać nie tylko fascynatom historii, ale nawet osobom, które na co dzień za tą dziedziną nauki nie przepadają. Mimo pewnych niedociągnięć polecam Wam ten tom.

Moja ocena: 7/10


Tytuł: Historia bez cenzury 6. Świry u władzy
Autor: Wojciech Drewniak
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Liczba stron: 448


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Znak.