Homo deus. Krótka historia jutra — Yuval Noah Harari
Co czeka nas w przyszłości? W jakim miejscu rozwoju jest nasza cywilizacja? Kto nas okłamuje, a kto mówi prawdę? Dlaczego wierzymy powielanym informacjom, a nie ufamy własnej logice? Co zabija częściej ludzi — organizacje terrorystyczne czy cukier? Czy religia opiera się na prawdziwej wierze, czy na świetnej polityce? Jak w ogóle odpowiedzieć na te wszystkie pytania?
Gdyby nie lista książek polecanych przez Billa Gatesa, którą ostatnio mocno się inspiruję, pewnie nigdy nie trafiłabym na tę publikację. „Homo deus” Yuvala Noaha Harariego i pozostałe tytuły tego autora nie bez przyczyny znalazły się na liście książek rekomendowanych przez jeden z najtęższych umysłów świata, Harari jest bowiem uważany za najbardziej inspirującego myśliciela XXI wieku.
Autor otwiera oczy na wiele problemów współczesności, w błyskotliwy sposób przedstawia różne aspekty funkcjonowania dzisiejszego społeczeństwa oraz snuje interesujące wizje niedalekiej przyszłości. Yuval Noah Harari przekonuje czytelnika, że człowiekowi, który bez oporu bawi się genetyką, porozumiewa się na odległość tysięcy kilometrów i ciągle wydłuża długość życia, dążąc do nieśmiertelności, jest już niedaleko do bogów.
„Przez całe tysiąclecia kapłani, rabini i mufti tłumaczyli, że ludzie nie są w stanie własnymi siłami opanować głodu, zarazy i wojny. Potem pojawili się bankierzy, inwestorzy oraz przemysłowcy — i w ciągu dwustu lat udało im się właśnie to zrobić”.*
W swoich teoriach myśliciel śmiało łączy historię, filozofię, socjologię, biotechnologię i wiele innych dziedzin nauki, pokazując aktualne i przyszłe przemiany społeczne, religijne, czy egzystencjalne.
„W 2012 roku na całym świecie zmarło około 56 milionów osób; 620 tysięcy z nich zginęło w wyniku ludzkiej przemocy (wojna pochłonęła 120 tysięcy ofiar, a przestępczość kolejnych 500 tysięcy) Natomiast 800 tysięcy popełnili samobójstwo, a 1,5 miliona zmarło na cukrzycę. Cukier jest obecnie groźniejszy niż proch”.**
Książka skłania do myślenia, do zastanowienia się nad losami świata i ludzkości, nie tylko pod kątem ostatnio głośnej debaty na temat zmian klimatycznych, ale także myślenia o rozwoju inżynierii genetycznej, chorobach cywilizacyjnych, osiągnięciach technologicznych, ewoluowaniu lub zaniku religii, przeludnieniu, a nawet o nieśmiertelności.
Mam tylko jeden zarzut. Czasem autorowi brakuje wnikliwości i prześlizguje się jedynie po powierzchni danych zagadnień, a przecież ze swoim sposobem myślenia i teoriami mógłby zdecydowanie bardziej zagłębić się w tematykę i trochę mocniej szarpnąć czytelnikiem, zmuszając go do jeszcze większego wysiłku intelektualnego. No, ale cóż… Nie można mieć wszystkiego. Niemniej książkę polecam, szczególnie tym, którzy lubią myśleć podczas lektury i interesują ich losy świata.
* Harari Y. N., Homo deus, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2018.
** tamże.
Moja ocena: 8/10
Tytuł: Homo deus. Krótka historia jutra
Autor: Yuval Noah Harari
Przekład: Michał Romanek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 552
Jeśli lubisz książki dla dociekliwych, przeczytaj także recenzję: Milion lat w jeden dzień – Greg Jenner