Idealna żona — Kimberly Belle

Nie każde małżeństwo jest szczęśliwe, nie każde idealne, czasami nawet w związku dochodzi do zdrad i przemocy. Wtedy należy uciekać, gdzie pieprz rośnie i wyzwolić się z toksycznego związku czym prędzej. Niestety nie zawsze jest to takie łatwe…

Beth Murphy ucieka przed mężem-tyranem. Czuje się zaszczuta i musi uważać na każdy swój krok, ale ma nadzieję, że z nową tożsamością jej plan się powiedzie. Kobieta wie, że nawet najdrobniejsza pomyłka może kosztować ją życie. W tym samym czasie Jeffrey, po powrocie z podróży służbowej odkrywa, że jego żona Sabine zniknęła. Wszystko wskazuje na to, że stało jej się coś złego. Czy obie bohaterki może coś łączyć?

„Jesteś świetnym kłamcą. Przez lata przyglądałam się, jak mówisz prawdę, ilekroć jest to możliwe, i nie ubarwiasz jej zbyt wieloma detalami, o których mógłbyś później zapomnieć. Kłamstwa nawarstwiają się, mnożą, a czasem zaprzeczają same sobie”*

Kimberly Belle, autorka „Idealneja żony” myli tropy, naprowadza czytelnika na różne ślady, sprawnie operując wątkami. Akcja jest wartka, napięcie odpowiednio zbudowane, a tematyka przemocy domowej sprawia, że czytelnik emocjonuje się wraz z główną bohaterką i kibicuje jej w poczynaniach.

Niestety tę empatię budzi tylko los Beth, a nie ona sama. Moim zdaniem Kimberly Belle nie udało się stworzyć wyrazistej i realistycznej postaci, z którą odbiorca mógłby się utożsamić. Było w niej coś mało przekonującego, a czasami wręcz odpychającego. Czarny charakter, czyli stosujący przemoc mąż, również był słabo nakreślony, a strach, który miał budzić, nie przenosił się na mnie podczas czytania, a przecież właśnie o taki efekt chyba chodziło.

Dość łatwo można rozszyfrować poczynania bohaterki i przewidzieć jej kolejne kroki, ale nie odciąga to od lektury, bo fabuła pochłania od pierwszych stron i mimo wszystko wciąga.

„Idealna żona” Kimberly Belle nie jest idealnym thrillerem psychologicznym, ale nada się jako wakacyjna lektura do przeczytania w dwa wieczory. Jeśli interesują Was książki o przemocy domowej i kobietach, które próbują się wyzwolić spod jej jarzma, to ta powieść może się Wam spodobać.

Moja ocena: 6/10


* Belle K., Idealna żona, Wydawnictwo Filia, Poznań 2020


Tytuł: Idealna żona
Autor: Kimberly Belle
Przekład: Kinga Markiewicz
Wydawnictwo: Filia
Liczba stron: 384


Jeśli lubisz thrillery psychologiczne, przeczytaj także recenzję: Za zamkniętymi drzwiami – B. A. Paris