Idziesz do więzienia. Kobiety bez litości — Camilla Läckberg

Czy znacie powiedzenie, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach? Niestety nie każda rodzina jest idealna jak z obrazka. Często za zamkniętymi drzwiami dzieją się rzeczy straszne, o których mogą nie wiedzieć przyjaciele, czy znajomi. Niewiele osób otwarcie mówi o zdradach, małżeńskich czy różnych odmianach przemocy, która ich spotyka. Niestety rzadko z takich relacji da się uciec bez ofiar po jednej lub po drugiej stronie.

Dwa opowiadania o przemocy

Tym razem Camilla Läckberg postawiła na krótszą formę i stworzyła dwa opowiadania. „Kobiety bez serca” to historia trzech kobiet, które uwikłały się w niebezpieczne dla nich związki z nieodpowiednimi mężczyznami. Każda z nich pochodziła z innego środowiska, każda zajmowała inne miejsce w społeczeństwie, ale też każdą spotkała podobnie przejawiająca się przemoc.

„Idziesz do więzienia” to natomiast opowieść o grupie zaprzyjaźnionych nastolatków z problemami rodzinnymi, o których inni nie mieli pojęcia. Przypadkowa sylwestrowa gra sprawia, że zaczynają się coraz bardziej otwierać i wyjawiać swoje mroczne tajemnice.

„Pierwszy raz skłamała na temat matki na imprezie jakiś rok temu. Nagle te słowa po prostu padły z jej ust i gdy zobaczyła, jak zszokowały chłopaka, z którym rozmawiała, pojawiło się w niej wyzwalające uczucie, niemal odurzające. W oczach Liv to było tak, jakby jej matka nie istniała. Bo gdyby nie istniała, nie mogłaby też jej zawieść”*.

Zły trop

Nie wiem, dlaczego Camilla Läckberg tak uparła się na opisywanie tematyki przemocy domowej oraz maltretowanych kobiet. Jej poprzednia seria zaczynająca się od „Złotej Klatki”, również traktująca o znęcaniu się męża nad żoną, okazała się, jeśli nie klapą, to przynajmniej mało trafionym pomysłem z kiepską realizacją. Autorka udowodniła, chociażby w „Czarownicy”, czy w „Latarniku” z cyklu o Fjällbace, że potrafi pisać o psychice kobiet, ale tym razem sobie z tym nie poradziła.

Jej bohaterki są naiwne, od początku dające sobą pomiatać i ślepe na oczywiste symptomy zagrażającego niebezpieczeństwa. Rozwiązanie swoich problemów, które wymyśliły, jest nierealne i prawdopodobnie niemożliwe do realizacji w prawdziwym świecie. Dziwi mnie, że tak doświadczona pisarka kryminałów napisała tak błahe powiastki z tak lichymi zakończeniami. Te wątki, a zwłaszcza historie rozwoju związków, można było znacznie bardziej rozbudować.

Dobra koncepcja, zła realizacja

Camilla Läckberg miała jakąś koncepcję fabularną, ale w moim odczuciu w obu opowiadaniach zabrakło dopracowania. Mimo szczerych chęci nie potrafiłam współczuć bohaterom, bo ich problemy, mimo że dramatyczne, nie były przedstawione w odpowiedni sposób. Przede wszystkim zabrakło napięcia tak przecież charakterystycznego dla literatury skandynawskiej. Tym razem nie polecam.

Moja ocena: 3/10

* Läckberg C., Idziesz do więzienia. Kobiety bez litości, Czarna Owca, Warszawa 2021


Tytuł: Idziesz do więzienia. Kobiety bez litości
Autor: Camilla Läckberg
Przekład: Inga Sawicka, Robert Kędzierski
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron: 296


Przeczytaj także recenzję: Złota klatka — Camilla Läckberg


E-booka i audiobooka znajdziecie na Legimi, a ja ma dla Was kod na 30-dniowy bezpłatny okres próbny dla nowych użytkowników!

Legimi 30 dni za darmo – KOD