Instastory — Iva Hadj Moussa

Moda na influencerów trwa w najlepsze. Niektórzy ludzie zrobią niemal wszystko, by zyskać sławę na Instagramie. Trochę trudno się dziwić, gdyż konta o kilkusettysięcznym zasięgu zarabiają krocie. Ale jak się wybić wśród reklamujących wszystko instamam, wypinających kształtne biusty i pupy fotomodelek i wszelkiej maści celebrytek? Nie jest to łatwe!

Sandra zaczyna pracę w czasopiśmie lifestylowym, ale nie jest to jej szczyt marzeń. Chciałaby zostać influencerką i być popularna na Instagramie. Mimo że dziewczyna się stara i wzoruje na najlepszych, jej zdjęcia zdobywają raptem kilka serduszek. Bohaterka nie chce wieść zwykłego, szarego życia, ale pragnie opływać w luksusach. Na domiar złego jej chłopak Mirek, poczciwy nieudacznik otrzymuje wiadomości z pogróżkami od osób, u których się zadłużył przez swoje mało perspektywiczne interesy. Po tym, jak Sandra przeprowadza wywiad ze znanym kompozytorem, który wydaje się nią zainteresowany, oboje z Mirkiem wpadają na szatański plan.

„Instatstory” Ivy Hadj Moussa to powieść obyczajowa z dużą dozą czarnego humoru. Na pierwszy rzut oka historia głównych bohaterów mogłaby się wydawać błaha — ot, ładna dziewczyna pragnie luksusów i postanawia zrealizować swój niecodzienny, ale bardzo naiwny plan — ale tak nie jest. Pod warstwą przerysowanych postaci i scen, autorka serwuje swoim czytelnikom coś o wiele głębszego — opowieść o tym, do czego może prowadzić droga na skróty, że nie wszystko złoto, co się świeci i że prawdziwe i szczere relacje są w życiu bardzo ważne, bo mogą nas uchronić przed konsekwencjami naszych pochopnych kroków.

Gdyby Sandra miała inne układy z rodzicami i mogła ich prosić o pomoc, gdyby Mirek nie był tak egoistyczny i zapatrzony w swoje biznesy i gdyby przyjaciółka Zorka potrząsnęła dziewczyną, wszystko potoczyłoby się zupełnie inaczej.

Iva Hadj Moussa w „Instatstory” stworzyła słodko-gorzki obraz współczesnego świata młodych, nastawionych na sukces, ale niewiele wymagających od samych siebie ludzi. Mimo że to czarna komedia, obraz bardzo smutny. Polecam!

Moja ocena: 7/10


Tytuł: Instastory
Autor: Iva Hadj Moussa
Przekład: Mirosław Śmigielski
Wydawnictwo: Stara Szkoła
Liczba stron: 306


WYDAWCA:

PATRONAT:

Logo Stacja Książka