Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń — Tim Harford

Wszędzie otaczają nas statystyki, słupki oraz wykresy. W internecie, prasie i telewizji są podawane informacje wyrażane w procentach, sondaże i różnego typu badania ankietowe. Ale czy wszystkim tym danym powinniśmy bezwzględnie ufać? Czy zawsze one są przedstawiane w dobrej wierze i w dobrych intencjach? Jak rozpoznać, co jest prawdą, a co skrzętnie przemyślaną manipulacją? Tego próbuje nas nauczyć Tim Harford w swojej książce „Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń”.

10 rad

W swojej książce autor daje nam dziesięć rad, jak nie dać się oszukiwać, odczytując podawane nam przez media, polityków i różne organizacje statystyki. Na co zwrócić uwagę, jak zachować otwarty umysł, itd. Wszystko prezentuje na przykładach z życia. Niestety nie ma w tych zaleceniach nic odkrywczego. Nie tylko dla osób interesujących się statystyką i analityką, ale i dla laików.

Szybka dezaktualizacja

Całość była pisana na początku pandemii, niektóre fakty nie były jasne, a działania rządów nieprzewidywalne. Harford podaje je jako przykłady, przez co ta publikacja już tuż po wydaniu się zdezaktualizowała. A to, zwłaszcza przy książkach, które powinny z założenia przekazywać jakąś wiedzę i służyć na lata, nie wróży dobrze.

Nic nowego

Interesuję się analityką i statystyką, co poniekąd jest związane z moim zawodem, czytam na ten temat rozmaite publikacje, dlatego miałam dość spore oczekiwania odnośnie do tej książki. Zabrałam się za nią z wielkim zainteresowaniem, ale niestety się zawiodłam. Nie dość, że nie znalazłam w niej niczego, co by wzbogaciło moją wiedzę, to jeszcze zwyczajnie się wynudziłam.

Nie czyta się jak powieść

W „Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń” przytoczone są  ciekawe historie, ale napisane w kompletnie nieciekawy sposób. Nie wiem, czy to kwestia tłumaczenia, czy stylu autora, ale coś mi przy czytaniu ewidentnie tarło. Dziwi mnie fakt, że do przetłumaczenia tej książki było potrzeba aż trzech tłumaczy. Być może to miało wpływ na niejednorodny styl, który po prostu nie grał. Są takie pozycje z gatunku literatury popularnonaukowej, które czyta się jak powieść, jednak ta do nich nie należy. A szkoda, bo mogła to być naprawdę ciekawa i pasjonująca lektura.

Moja ocena: 5/10


Tytuł: Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń
Autor: Tim Harford
Przekład: Piotr Grzegorzewski, Krzysztof Mazurek, Paweł Dembowski
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 384


Przeczytaj także recenzję: Czy naprawdę wszyscy kłamią? — Recenzja książki


Jeśli podoba Ci się mój blog i to, co tu robię, postaw mi kawę!