Jak wymówić knife — Souvankham Thammavongsa

Bycie emigrantem nigdy nie jest proste. Trzeba zmagać się z różnicami kulturowymi, poczuciem wyobcowania, czy chociażby trudnościami na rynku zatrudnienia. A przecież marzenia i potrzeby ludzi mieszkających poza granicami kraju są identyczne, jak we własnej ojczyźnie.

14 historii

„Jak wymówić knife” pióra Souvankhamy Thammavongsy to czternaście opowiadań o uchodźcach z Laosu, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych i próbują poukładać sobie życie. Mamy tu, m.in. dziewczynkę chcącą się zasymilować z kolegami z klasy. Mamy byłego boksera, pracującego w salonie manicure swojej siostry. Mamy zdradzanego męża, który przymyka oko na bezczelny i prowokatorski romans żony. Mamy kobietę zakochaną w muzyku country, która nie potrafi napisać ani jednego słowa po angielsku, ale uparcie śle do niego listy, nie znając ich treści. Mamy ojca, który niszczy ślub córki. Ale to nie wszyscy bohaterowie tego zbioru.

Pragnienie normalności

Są to bardzo różne historie, ale wyziera z nich jedno: silne pragnienie normalności, której ciężko zaznać na obczyźnie. Niektóre opowiadania wciągnęły mnie bardziej, inne mniej, ale każde z nich coś w sobie miało. Trzeba przyznać, że Souvankham Thammavongsa potrafi zbliżyć czytelnika do swoich bohaterów. Mimo że nigdy nie byłam emigrantką i nawet ciężko mi sobie wyobrazić to uczucie, poczułam więź z poszczególnymi osobami i ich przeżyciami. Emocje, które zostały przedstawione w zbiorze „Jak wymówić knife” są bardzo żywe. W jednym z opowiadań pada bardzo ważne zdanie: „Przestań mi ciągle przypominać, jakie marzenia mogą mieć tacy jak ja. Dla mnie najważniejsze jest to, że w ogóle jakieś mam”. Bardzo mnie to uderzyło i coś głęboko poruszyło w duszy.

Udane spotkanie

Nie przepadam za opowiadaniami, zdecydowanie bardziej wolę powieści, ale tym razem ta forma okazała się strzałem w dziesiątkę. Krótkie dobitne teksty były idealnie wycyrklowane, żeby przyciągnąć uwagę, nie znudzić i zaskoczyć dającym do myślenia zakończeniem. Literatura azjatycka, szczególnie inna niż japońska i chińska jest mi dość obca, dlatego cieszę się, że mogłam poznać debiutancki zbiór opowiadań Thammavongsy. Było to spotkanie bardzo udane. Polecam!

Moja ocena: 7/10


Tytuł: Jak wymówić knife
Autor: Souvankham Thammavongsa
Przekład: Emilia Skowrońska
Wydawnictwo: Labreto
Liczba stron: 144


Współpraca  reklamowa  z Legimi