Jakoś to będzie. Szczęście po polsku
Każdy naród ma swoje przywary, stereotypy, przyzwyczajenia i nawyki. Można mówić, że to tylko ogólny obraz tego jacy jesteśmy w oczach innych narodów, że każdy jest przecież indywidualny i nie można generalizować. Poniekąd to prawda, ale tak naprawdę, nas, Polaków łączy kilka charakterystycznych cech, którymi możemy się pochwalić. Część z nich można z łatwością odnaleźć w dowcipach o Polaku, Rusku i Niemcu. Polacy to naród tradycyjny, ale z ułańską fantazją, pracowity, ale lubiący się bawić, przeklinamy, ale też jesteśmy dobrze wykształceni, narzekamy niemal na wszystko, ale jesteśmy bardzo gościnni… Takich przeciwstawnych cech można znaleźć całe mnóstwo!
W ostatnim czasie rynek wydawniczy zalała fala publikacji, o tym, jak być szczęśliwym i jak dobrze żyć. Jednak czy duńskie Hygge, szwedzkie Lagom czy japońskie Ikigai sprawdzi się w polskiej rzeczywistości i przy naszej mentalności? Oczywiście, że nie! Dlatego powstała książka „Jakoś to będzie. Szczęście po polsku”
To nasz krajowy odpowiednik poradników o szczęściu. W książce autorzy opisują, dlaczego jesteśmy rodzinni, dlaczego lubimy świętować, czym jest ułańska fantazja, dlaczego popularnością cieszą się dowcipy o bacach, co oznacza „czym chata bogata”, dlaczego w naszej tradycji tak ważną rolę odgrywa chleb, dlaczego Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra zimą i mimo złej pogody odnosi tak wielki sukces, nie tylko w kraju, ale także za granicą i wiele, wiele innych ciekawostek o Polakach.
„Filozofia jakoś to będzie nie może się obyć bez ułańskiej fantazji. To trudne do zdefiniowania, ale typowe dla wielu Polaków połączenie odwagi, nieskrępowanej wyobraźni i umiłowania wolności. Dzięki niej potrafimy wcielać w życie nawet najbardziej szalone pomysły”*.
Książka jest bardzo ładnie wydana, bogato ilustrowana pięknymi zdjęciami polskich krajobrazów, architektury oraz fotografiami, na których zostały uwiecznione różne święta i obyczaje. Znajdują się w niej również wypowiedzi sławnych Polaków, takich jak: podróżnik Aleksander Doba, Wojciecha Manna, Jerzego Owsiaka, czy dziennikarki oraz pisarki Magdaleny Grzebałkowskiej, którzy opowiadają o polskich przywarach.
Nie jest to lektura jakoś szczególnie odkrywcza, bo przecież każdy Polak o swoim narodzie wie najlepiej, ale to dobre kompendium wiedzy dla obcokrajowców. Wydawnictwo Znak zapowiedziało już wydanie w wersji anglojęzycznej, więc jestem bardzo ciekawa odbioru tej książki wśród osób innych narodowości. Jakoś to będzie!
*Chomątowska B., Gruszka D., Lis D., Pieczek U., Jakoś to będzie. Szczęście po polsku, Znak, Kraków 2017, s. 29.
Moja ocena: 9/10
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Znak