Jo Nesbo – Czerwone Gardło

Imię Harry. Nazwisko Hole. Wysoki Blondyn. Alkoholik. Przenikliwy umysł. Najlepszy policjant w Wydziale Zabójstw. Tak krótko można scharakteryzować głównego bohatera powieści autorstwa Jo Nesbo.

W książce Czerwone Gardło Harry Hole, chroniąc prezydenta Stanów Zjednoczonych, strzela do uzbrojonego mężczyzny, którego podejrzewa o zamach. Postrzelony okazuje się agentem Secret Service. Ministerstwo Spraw Zagranicznych próbuje załagodzić sytuację i robi z Harrego bohatera, przenosząc go na stanowisko komisarza w Policyjnych Siłach Bezpieczeństwa (POT).

Niepokorny policjant nie zamierza jednak wykonać zleconego mu przez POT zadania – uniemożliwienia neonazistom przemarszów podczas narodowego święta Norwegii. Hole trafia na ślad przemyconej broni – karabinu Marklin i zajmuje się sprawą, pozostającą w rękach wydziału, w którym już nie pracuje. Gdy Harry bawi się na służbowej imprezie, na jego automatyczną sekretarkę nagrywa się przerażona Ellen – partnerka z Wydziału Zabójstw – i mówi, że trafiła na ślad Księcia, poszukiwanego przemytnika broni. Tego samego wieczoru Ellen zostaje brutalnie zamordowana. Sprawa nie jest prosta w dodatku, jak się okazuje, sięga aż czasów II wojny światowej.

Czerwone Gardło to powieść wciągająca, aczkolwiek nie mistrzowska. Fani Harrego Hole’a nie poczują się zawiedzeni. Jak zwykle autor prowadzi wątek tak, że gdy już myślimy, iż wiemy kto jest winnym, sytuacja diametralnie się zmienia.

Moja ocena 5/10


Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie

Data wydania: 16 czerwca 2010 r.

Ilość stron: 424