Kamienne posłanie — Margaret Atwood

Margaret Atwood to pisarka znana i wielokrotnie wyróżniana prestiżowymi nagrodami literackimi, m.in. Nagrodą Bookera. W swojej twórczości często dotyka tematyki feministycznej, a jej najbardziej znana książka to dystopijna „Opowieść podręcznej”. Pod koniec ubiegłego roku w polskich księgarniach pojawił się zbiór opowiadań tej cenionej autorki. Sięgając po „Kamienne posłanie”, miałam wysokie oczekiwania, jednak niestety tym razem się zawiodłam.

Gdy zdezorientowana starsza pisarka, próbuje odnaleźć się w czasie burzliwej zimowej nocy, na ratunek przychodzi jej zmarły mąż. Kobieta cierpi na zespół Charlesa Bonneta i przez lata snuje historie o małych ludzikach, które wszędzie widzi. Jest przekonana, że one istnieją naprawdę, więc próbuje również o tym przekonać swoich czytelników oraz przyjaciół. Dlaczego nie chcą jej uwierzyć?

To tylko jedna z dziewięciu historii, gdzie autorka śmiało wplata w świat fantazji śmiertelnie poważne tematy, takie jak samotność, starość, zaborcza zazdrość i… śmierć.

Atwood wyolbrzymia niektóre przywary ludzkie, sprawiając, że stają się one z jednej strony groteskowe, a z drugiej niebezpiecznie bliskie odbiorcy. Są to drobne prztyczki w nos i podstępnie wbijane szpile, które możemy odebrać osobiście albo przypisać je naszym ukochanym bliskim.

Każda z tych historii mogłaby być zaczątkiem dłuższego fantasy lub opowieści grozy, ale przez to, że nie zostały bardziej rozwinięte, pozostają trochę nijakie. Jedne historie wciągnęły mnie bardziej, jak chociażby absurdalna „Martwa dłoń cię kocha”, inne mniej, jak „Śni mi się Zenia o czerwonych zębach”, jednak nie poczułam tutaj kunsztu autorki, który ewidentnie wybija się w jej powieściach. Ot, taki zbiór treningowych opowiadań bez większego polotu. Niestety nie była to ta Margaret Atwood, której oczekiwałam.

Moja ocena: 5/10


Tytuł: Kamienne posłanie
Autor: Margaret Atwood
Przekład: Paweł Lipszyc
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 288


Jeśli interesują Cię inne książki tej autorki, przeczytaj recenzję: Opowieść Podręcznej — Margaret Atwood