Królestwo — Jo Nesbø

Ile byłbyś w stanie poświęcić dla ukochanego brata? Do czego byłbyś w stanie się posunąć? Czy jest taka granica, której nie byłbyś w stanie przekroczyć w imię braterskiej miłości?

Carl wraca po latach do niewielkiej rodzinnej miejscowości w Norwegii. Wraz z żoną postanawia zatrzymać się u swojego brata Roya, zamieszkującego w domu tragicznie zmarłych rodziców. Mężczyzna ma wielkie plany, aby wybudować wspaniały górski hotel na terenie należącym do niego i Roya. Czy wielka trauma i tajemnice z przeszłości pozwolą mu zrealizować dzieło życia? Czy szum wokół głośnego projektu nie wzbudzi znów czujności policji?

„Kiedy się tkwi w gównie po szyję, mądrze jest się nie schylać”*. 

„Królestwo” to powieść, która jest zupełnie inna niż poprzednie książki Jo Nesbø. Tym razem autor, zamiast na wątku kryminalnym i jakiejś szaleńczej akcji, skupił się na niespiesznym budowaniu napięcia i relacjach międzyludzkich. Mamy tu bowiem dwóch braci o niejasnej przeszłości, którzy kochają się miłością zakrawającą o szaleństwo. Powoli odkrywamy ich rodzinną, bardzo mroczną tajemnicę i wraz z nimi wchodzimy w coraz bardziej grząskie bagno.

Akcja rozgrywa się w małym miasteczku, gdzie każdy zna każdego, ale mieszkańcy mogą się jedynie domyślać, co działo się w rodzinie Carla i Roya. O takich rzeczach bowiem się milczy aż po grób. Ta aura niedomówień odpowiednio buduje napięcie podczas czytania tej powieści i sprawia, że ciężko się od niej oderwać. Nie jest to jednak łatwa, lekka i przyjemna lektura, tematyka bowiem w niej poruszana jest mroczna, brudna, lepka, a niekiedy budząca wręcz obrzydzenie.

„Udręka wyboru, wiecie co – to jest? Kiedy dusi samo podejmowanie decyzji, a nie wybór, którego się dokonuje. Kiedy wiesz, że bez względu na to, co wybierzesz, i tak nie będziesz mógł spać w nocy, zadręczając się pytaniem, czy wybrałeś właściwie”**.

Stali fani Jo Nesbø po przeczytaniu „Królestwa”, mogą poczuć, że oczekiwali czegoś innego, ale na pewno nie będą rozczarowani, bo to kawał mocnego, wciągającego i trzymającego w napięciu thrillera.

Moja ocena: 8/10


* Nesbø J., Królestwo, Wydawnictwo Dolnośląskie, Poznań 2020.

** tamże.


Tytuł: Królestwo
Autor: Jo Nesbø
Przekład: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Liczba stron: 480

Jeśli interesują Cię inne książki autora, przeczytaj także recenzję: Łowcy Głów – Jo Nesbø