Kto zjadł pierwszą ostrygę? Niezwykli prekursorzy, odkrywcy i pionierzy — Cody Cassidy

Zastanawialiście się kiedyś, kto wynalazł koło? Jak to się stało, że ludzie zaczęli nosić ubrania i kto jako pierwszy wpadł na ten pomysł? A może ciekawi Was, kto i kiedy uwarzył pierwsze piwo albo opowiedział pierwszy dowcip? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w książce „Kto zjadł pierwszą ostrygę? Niezwykli prekursorzy, odkrywcy i pionierzy” Cody’ego Cassidy’ego.

To fascynująca podróż przez historię ludzkości. Z publikacji dowiadujemy się, kto jako pierwszy odkrył wynalazek, kto jako pierwszy ujarzmił konia, czy kto odkrył Hawaje. Oczywiście nie znamy nawet imion tych ludzi, bo nie ma na ten temat żadnych zapisów, ale Cassidy tę tożsamość im nadaje, pokazując, jak mogli żyć, z jakich narzędzi korzystać i co mogło doprowadzić do ich rewolucyjnych osiągnięć. Dzięki temu zabiegowi przybliża nas do tych niebywałych prekursorów i pozwala wyobrazić sobie, w jakich warunkach funkcjonowali na co dzień.

Książka jest poprzedzona linią czasu i mapą, co pozwala czytelnikowi osadzić konkretne wydarzenie w konkretnych realiach. Autor też zastosował ciekawy trik. Oprócz tradycyjnego określenia ile lat temu dokonano danego odkrycia, posłużył się zegarem. Zadał sobie pytanie, czy gdyby historia ludzkości od powstania do dziś miała dobę, to o której godzinie, coś by się zadziało. Tak więc, jeśli ktoś dokonał odkrycia o 1.00 w nocy, wiemy, że było to niewyobrażalnie dawno, a jeśli o 23.53 to odkrycie stosunkowo współczesne.

„Kto zjadł pierwszą ostrygę?” czytało mi się naprawdę dobrze. Rozdziały są krótkie i napisane przystępnym językiem, który zrozumie nawet laik, niemający wiedzy na temat paleontologii czy historii ludzkości. Dzięki temu, że Cody Cassidy bohaterom swojej opowieści próbował nadać tożsamość, czyta się ją jak beletrystykę. Trzeba oczywiście pamiętać, że w większości opisanych przypadków to teorie i przypuszczenia, ale są one oparte na dotychczasowych odkryciach naukowych. Polecam!

Moja ocena: 7/10


Tytuł: Kto zjadł pierwszą ostrygę? Niezwykli prekursorzy, odkrywcy i pionierzy
Autor: Cody Cassidy
Przekład: Agata Ostrowska
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron: 240


Przeczytaj także recenzję: Końce świata. Niezwykła opowieść o tym, jak wymierała nasza planeta — Peter Brannen


Jeśli podoba Ci się mój blog i to, co tu robię, postaw mi kawę!