Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet — Karolina Bednarz

Japońskie kobiety dotąd kojarzyły mi się z kilkoma rzeczami — kimonami, tradycyjnym parzeniem herbaty, ikebaną, wieczną młodością, dziewczęcym urokiem oraz skromnością. Po przeczytaniu reportażu Karoliny Bednarz, będą mi się kojarzyć również z nieszczęściem i zniewoleniem.

„Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” to głęboko poruszający obraz życia w jednym z najbardziej rozwiniętych krajów Azji. Niestety pod względem traktowania dziewcząt i kobiet bardzo zacofanym. Tam molestowanie w środkach transportu publicznego jest na porządku dziennym i niewiele można z tym zrobić. Kobiety w pracy niemal nie mają szans awansować. Dziewczęta od najmłodszych lat uczone są, aby służyć mężczyznom, a otoczenie wymaga od nich, aby były zawsze Kawai — słodkie, seksowne, ale nie wulgarne. To rodzi lęk, depresję, a często w efekcie także doprowadza do samobójstwa.

„Na początku kobieta była Słońcem. Prawdziwą osobą. Dzisiaj jest Księżycem, bladym, chorowitym Księżycem, Zależnym od innych, odbijającym ich świetność. Nadszedł czas, abyśmy odzyskały Słońce schowane w każdej z nas”*.  

Dlaczego w tak dobrze prosperującym państwie kobiety mają tak niewiele do powiedzenia? Dlaczego nikt ich nie słucha? Dlaczego od dzieciństwa wpaja się im, że są gorsze od mężczyzn? Dlaczego są dyskredytowane na każdym etapie dorosłego życia?

Czytając „Kwiaty w pudełku” aż ciężko uwierzyć, że to są standardowe sytuacje z życia, a nie jakieś jednostkowe, pojedyncze przypadki. Niektóre z historii są bardzo wstrząsające i na pewno głęboko zostaną mi w pamięci. Właściwie te problemy można byłoby je przypisać kobietom z różnych zakątków świata, również z Polski.

Autorka prezentuje dwadzieścia trzy teksty o różnej tematyce społecznej. O niektórych nie miałam pojęcia, np. o powszechnej bezdomności w Japonii. Sądziłam, że w tak wysoko rozwiniętym i bogatym kraju ten problem jest marginalny, a okazuje się, że wcale tak nie jest. Zaciekawił mnie też opis systemu edukacji zawodowej, który polega na wyuczeniu bezmyślnego wykonania czynności, np. stemplowania bez rozumienia opatrywanego pieczątką dokumentu.

Karolina Bednarz w swoim reportażu stworzyła bardzo krytyczny obraz świata, którym się od lat fascynuje, ale zastanawiam się, czy nie zanadto stronniczy i pokazany tylko w ciemnych barwach. To musicie ocenić sami.

Moja ocena: 9/10


* Bednarz K., Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2018.


Tytuł: Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet
Autor: Karolina Bednarz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Liczba stron: 328


Jeśli interesuje Cię Japonia, przeczytaj także recenzję: Tokyo Lifestyle Book — Aleksandra Janiec