Labirynt w polu kukurydzy — Aleksandra Polak

W życiu popełniamy wiele błędów. Czasem kluczymy w naszych ścieżkach niczym w labiryncie. Wybieramy jakąś drogę, odbijajmy się od muru, wybieramy inną i znów natrafiamy na przeszkodę. Gubimy się, kluczymy, aż coś lub ktoś wskaże nam właściwy kierunek.

Labirynt życia

Osiemnastoletnia Beata od 10 lat zmaga się z traumą. Jako ośmiolatka była świadkiem katastrofy lotniczej. Samolot rozbił się w  labiryncie w polu kukurydzy, który był lokalną atrakcją. Od tamtego momentu dziewczyna unika tego miejsca jak ognia, bo każde wspomnienie tamtego wydarzenia, budzi w niej ataki paniki. Beata jest zagubiona, czuje się nierozumiana, przez co ma problem z nawiązywaniem relacji. Jej rodzice ignorują fakt, że córka była obecna przy tym straszliwym wypadku lotniczym i są wobec niej niezwykle wymagający, a jednocześnie głusi na wołanie o pomoc. Na progu dorosłości Bea próbuje się odnaleźć w swoim życiu, ale niemal każdy jej wybór kończy się błędem. Wchodzi na ścieżki, które prowadzą donikąd. Czy Beacie uda się zapanować nad lękiem i odnaleźć swoje szczęście?

Bea

Aleksandra Polak była znana dotąd z serii książek fantastycznych. Tym razem stworzyła  młodzieżową powieść obyczajową. Podczas lektury towarzyszymy nastoletniej Beacie w jej zmaganiach z rzeczywistością. Razem z nią przeżywamy jej przyjaźnie, zauroczenia i związane z budowaniem relacji rozterki. To ciekawie skonstruowana bohaterka, która mimo swej naiwności da się lubić. Często się spotykam, z tym że postaci w młodzieżówkach są albo zbyt dorosłe, albo sztucznie infantylne. Jednak tym razem autorce udało się dostosować emocje i przemyślenia bohaterki do jej wieku, co jest ogromną zaletą tego tytułu.

Przemiana

Bardzo podobał mi się też wątek przemiany Beaty, która nastąpiła po zapoznaniu niezwykle energicznego i pozytywnego chłopca z hospicjum. Bijący od ciężko chorego Dawida entuzjazm, a jednocześnie rzeczowość jego wypowiedzi były bardzo budujące i skłaniały do przemyśleń. Książkę „Labirynt w polu kukurydzy” czyta się szybko. Powieść wyróżnia się interesującymi bohaterami i oryginalnym pomysłem na fabułę. Myślę, że ten tytuł na dłużej pozostanie w mojej pamięci. Polecam!


Patronat bloga Stacja Książka


Tytuł: Labirynt w polu kukurydzy
Autor: Aleksandra Polak
Wydawnictwo: Młodzieżówka
Liczba stron: 432


Za książkę dziękuję Wydawnictwu Młodzieżówka