Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko — Tom Phillips

Człowiek uczy się na błędach, ale są takie porażki, które odmieniły losy ludzkości na zawsze. Przeziębiony podróżnik zabijający całą cywilizację, przywiezione króliki drastycznie ingerujące we florę i faunę Australii, czy błędy administracyjne powodujące śmierć głodową na masową skalę to tylko niektóre z katastrofalnych skutków działań, odmieniających oblicze świata.

„Historia postępu ludzkości zaczyna się od naszej zdolności do myślenia i naszej inwencji twórczej. To równi nas od innych zwierząt — ale również prowadzi do tego, że regularnie robimy z siebie kompletnych idiotów”*.

Tom Phillips w książce „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” opowiada o tym, co w naszych dziejach, my — ludzie, zawaliliśmy na całej linii. Autor zabiera nas w podróż w czasie, prezentując porażki człowieka od prehistorii, poprzez gigantyczne wpadki w starożytności, aż do roku 2016 i śmiertelnego wypadku samochodu elektrycznego, sterowanego za pomocą autopilota.

„Przyszłość wciąż nadciąga szybciej, niż się spodziewaliśmy, a my wciąż usiłujemy ją przewidzieć”**.

Wbrew pozorom nie jest to pozycja dołująca, autor bowiem pisze w sposób zabawny, ironiczny i lekki. Fakty (bo nic z porażek nie zostało zmyślone, mimo że mogłoby się tak zdawać), są przedstawione w sposób tak przystępny, że polubi je nawet najbardziej zatwardziały przeciwnik historii.

Czytając tę książkę, nie raz pacniemy się w czoło, wykrzykując: „Jaka ludzkość jest głupia!”. Będziemy się zastanawiać, jak to się stało, że udało nam się przetrwać aż tyle lat? Przeczytamy tutaj o  tak kretyńskich pomysłach i potyczkach, jak o klęsce ekologicznej na Wielkich Równinach Stanów Zjednoczonych w latach 30. XX wieku, o facecie, który chciał polować na króliki, ale wybił przy okazji trochę gatunków zwierząt — na zawsze, o kompletnie pijanej armii austriackiej, która zaatakowała samą siebie, o supermocarstwie, które wybrało na prezydenta gospodarza programu telewizyjnego z gatunku reality show i wielu, wielu innych przypadkach ludzkiej głupoty.

Jedyne, co można zarzucić tej książce to, to że jest zdecydowanie za krótka. Autor skacze z tematu na temat, nie poświęcając za wiele uwagi konkretnemu zagadnieniu. To raczej zbiór zajawek niż precyzyjne źródło wiedzy. Jeśli czytelnik zapragnie przybliżyć sobie opisywaną historię, musi sięgnąć głębiej do innego źródła, a tę publikację potraktować, jako punkt wyjścia do dalszego poszukiwania wiedzy.

Moja ocena: 7/10


* Phillips T., Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2019.

** tamże.


Tytuł: Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko
Autor: Tom Phillips
Przekład: Maria Gębicka-Frąc
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 320


Może zainteresować Cię również recenzja: Sapiens. Od zwierząt do bogów — Yuval Noah Harari