Magda.doc – Marta Fox

magda_docWakacyjna miłość ma swoje uroki. Gdy ludzie są wypoczęci i nieograniczeni codziennymi obowiązkami związanymi z pracą, czy szkołą, są  bardziej skłonni do nawiązywania nowych, ekscytujących znajomości. Takie przelotne zauroczenie może się skończyć łzawym rozstaniem lub zaowocować stałym związkiem. Jednak czasami wakacyjna, młodzieńcza miłość może wiązać się także z bardziej drastycznymi okolicznościami – niechcianą ciążą.

Dziewiętnastoletnia Magda beztrosko spędza wakacje przed ostatnim rokiem w liceum. Dziewczyna powoli myśli o maturze. Mimo, że lubi szkołę i jest typem kujonki, nie chce jeszcze wracać do codziennych obowiązków, zwłaszcza, że jej despotyczna matka, której nic się nie podoba, psuje jej całą radość z nauki i z przebywania we własnym domu. Nastolatka od miesięcy podkochuje się w szkolnym koledze Łukaszu. Podczas jednego z upalnych dni chłopak zaprasza ją na randkę, która kończy się w jego łóżku. Wkrótce potem okazuje się, że Magda zaszła w ciążę. Łukasz jest przerażony nową sytuacją, nie jest gotowy, aby budować z dziewczyną nowe życie. Traktował ją tylko jako niezobowiązującą, wakacyjną znajomość. Dziewczyna nie ma do kogo się zwrócić. Jej matka odwraca się od niej. Dziewiętnastolatka jedynej pociechy szuka w swoim komputerowym pamiętniku Dżordżu. Jednak nie zostaje ze wszystkim sama – z pomocą przychodzi ojciec Łukasza.

„Nie miałam kiedy myśleć o Łukaszu ani o sobie. To dobrze. Powoli kamienieję jeszcze bardziej. Badam swoją wytrzymałość. Nałkowska powiedziała, że rzeczywistość jest do przeżycia, bo nie cała dana jest w doświadczeniu. Też tak myślę. A chciałabym jeszcze, aby nie wszystko docierało do mnie wprost. Nie zdawała sobie do końca sprawy z tego, co pewne fakty znaczą. Aby fakty odebrały mi uczucia. Skąd jednak mogę wiedzieć, jak to będzie, gdy już będzie?”*.

„Magda.doc” autorstwa Marty Fox to zapis internetowego dziennika nastoletniej dziewczyny, która będąc dobrą, niesprawiającą dotąd problemów, dziewczyną zaszła w niechcianą ciążę. Nie może liczyć na pomoc matki, nauczycieli, ani ojca swojego nienarodzonego dziecka. Ciężko jej się odnaleźć w nowej rzeczywistości, ale postanawia walczyć o siebie i o przyszłość syna lub córki.

Mimo, że książka Marty Fox może wydawać się błahą opowieścią dla nastolatek, wcale taka nie jest. Czytelnik odnajdzie w niej życiową historię, która mogła się wydarzyć każdemu. Autorka pokazuje, że z każdymi trudnościami jesteśmy sobie w stanie poradzić, jeśli tylko wokół nas znajdzie się choć jedna bratnia dusza, która spróbuje nam pomóc.

Tytułowa bohaterka nie ma lekko w życiu. Jej matka nigdy nie potrafiła okazać dziewczynie choć odrobiny czułości, czy ciepła. Nawet w tak trudnej sytuacji nie chciała dać jej minimum wsparcia. Jednak nastolatka wbrew nieprzychylnemu losowi postanowiła zawalczyć o swoje. I to jest bardzo budujące.

Książkę „Magda.doc” może przeczytać tak naprawdę każdy, zarówno młodszy, jak i starszy czytelnik. Postaci w niej przedstawione są bardzo wyraziste, nawet mdły i rozpieszczony Łukasz miał swój urok. Narratorka zaś opisuje tak wydarzenia, że miałam ochotę w ogóle nie rozstawać się z jej historią.

* Fox M., Magda.doc, Siedmioróg, Wrocław 2003 r., str. 33.

Moja ocena 9/10