Magiczna chwila — Kristin Hannah

Któż nie zna „Księgi Dżungli”, historii Mowgliego, który został wychowany przez wilki? Istnieją rzadkie przypadki, że ta baśniowa historia ma odzwierciedlenie w rzeczywistości, ale są dalekie od bajki. Dzikie dzieci, pozostawione lub zagubione z dala od cywilizacji początkowo budzą sensację i są przedmiotem badań. Ale gdy już naukowcy się nimi znudzą, są znów porzucane i nie potrafią odnaleźć się w środowisku, trafiając do przytułków lub zakładów psychiatrycznych. Rzadko kiedy ich los kończy się dobrze. Takie dzikie dziecko, nagle odnaleziona w lesie dziewczynka, została bohaterką najnowszej powieści Kristin Hannah, czyli „Magicznej chwili”.

Dziwne dziecko

W sennym miasteczku Rain Valley policja nie ma zbyt wiele pracy, ale pewnego dnia, komendantka Eli dostaje dziwne zgłoszenie. Świadkowie twierdzą, że na wysokim drzewie siedzi dziewczynka, która na nie wleciała za pomocą dziwnych, nadprzyrodzonych mocy. Wystraszone dziecko tuli do siebie szczenię wilka. Jest brudne, rozczochrane i pokiereszowane. Ewidentnie widać, że przez długi czas było opuszczone przez opiekunów. Dziewczynka nie mówi, wpada w panikę, wyjąc dziko i orząc paznokciami skórę. Eli postanawia skontaktować się ze swoją siostrą, która jest doświadczoną i cenioną psychiatrą. Czy uda jej się nawiązać relację z dzieckiem i przywrócić je światu?

„Miłość to coś, co cię kompletnie rozbija, a potem na nowo składa z kawałków, jak połamaną zabawkę, z tymi wszystkimi pęknięciami i poszarpanymi brzegami”*.

Emocje, emocje, emocje…

Kto zna powieści, ten wie, że Kristin Hannah potrafi rozbudzić w czytelniku emocje. Nie inaczej było w przypadku „Magicznej chwili”. Tu nie znajdziecie żadnej szalonej akcji, bo opowieść snuje się powoli, ale na pewno nie zabraknie wrażeń i poczucia, że chcecie dowiedzieć się, co było dalej. Postaci są świetnie skrojone, wyraziste, przez co łatwo wczuć się w ich sytuację życiową i zrozumieć motywację.

Ciekawy temat na powieść

W mojej ocenie nie jest to najlepsza książka w bogatym portfolio autorki i zapewne nie trafi na listę moich ulubionych, ale chociażby ze względu na ciekawy i bardzo emocjonujący temat „dzikich dzieci” warta uwagi. Była wciągająca, poruszająca, a fabuła i bohaterowie zostaną w mojej pamięci na dłużej. Na dobrą sprawę nie ma się do czego przyczepić. Polecam!

Moja ocena: 7/10


* Hannah K., Magiczna chwila, Świat Książki, Warszawa 2023.


Tytuł: Magiczna Chwila
Autor: Kristin Hannah
Przekład: Anna Zielińska
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 480


Przeczytaj także recenzję: Wielka samotność — Kristin Hannah


E-booka i audiobooka znajdziecie na Legimi, a ja ma dla Was kod na 30-dniowy bezpłatny okres próbny dla nowych użytkowników!

Legimi 30 dni za darmo – KOD