Maria Curie — Ewa Curie
Rzadko sięgam po biografie, mimo że nie stronię od literatury faktu. Tym razem nie mogłam jednak obok tego tytułu przejść obojętnie. Chodzi bowiem o jedną z najsłynniejszych i najbardziej fascynujących Polek — Marię Skłodowską-Curie.
Trudna droga do sukcesu
Urodziła się w czasach, gdy Polski nie było na mapach, ale mimo to była wielką patriotką. Już od dzieciństwa wykazywała się niezwykłą inteligencją. Pod zaborami nie miała szans na porządną edukację w ojczyźnie, więc opracowała plan. Zatrudniła się na wsi jako guwernantka, gdzie pracodawcy opłacali jej wikt, a całe oszczędności poświęcała na edukację siostry w Paryżu. Gdy ta, wyszła tam za mąż i dostała pracę, ściągnęła młodszą siostrę i tym razem ona wsparła ją finansowo. Dzięki temu Maria Skłodowska mogła rozpocząć naukę na Sorbonie. Upór, całkowite poświęcenie pracy naukowej i niesamowita miłość do fizyki, sprawiły, że odkryła dwa nowe pierwiastki — rad oraz polon — i stała się jedną z najsłynniejszych kobiet na świecie.
„Rzeczywistość, która zachwyca Piotra i Marię, od kilku miesięcy, jest jeszcze nieporównanie piękniejsza od tego naiwnego życzenia. Rad ma cechę znacznie wspanialszą od «ładnej barwy» – jest świecący! I w ciemnej szopie, gdzie jego cenne odrobiny w malutkich szklanych naczynkach znajdują się – z powodu braku szaf – na stołach, na półkach przybitych do ściany, ich fosforyzujące, błękitnawe sylwetki błyszczą, jakby zawieszone w nocnej czerni”*.
Biografia matki napisana przez córkę
Napisanie biografii własnego rodzica, zwłaszcza znanego na całym świecie, to nie lada zadani. Ewa Curie poradziła sobie z nim doskonale. O ile Maria miała niebywały talent z zakresu nauk ścisłych, takich jak fizyka czy chemia, o tyle Ewa była typową humanistką i miała talent literacki. Z jednej strony udało się jej spojrzeć na matkę w sposób rzetelny i obiektywny, a z drugiej strony, jak nikt inny miała dostęp do rodzinnych opowieści i archiwów, co w tym przypadku było niezwykle wartościowe. Dzięki niej możemy poznać dwukrotną laureatkę Nagrody Nobla od dzieciństwa aż po śmierć. Nie za darmo Ewa Curie została nagrodzona za tę biografię American National Book Award.
Książka dla każdego
„Maria Curie” to pierwsze w Polsce pełne i niecenzurowane wydanie kultowej biografii Marii Skłodowskiej-Curie. Książka ta napisana w języku francuskim, została wydana po raz pierwszy w 1937 roku i do dziś jest uznawana za najbogatsze źródło wiedzy o życiu dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla.
Co ciekawe, mimo że publikacja traktuje w dużej mierze o odkryciu radu oraz polonu, a autorka nie unika szczegółów z dziedziny fizyki, książka ta jest napisana lekkim piórem. Dzięki wielu elementom z życia prywatnego państwa Curie, czytało mi się ją jak rodzinną powieść, Myślę, że ta niezwykle wartościowa biografia może zainteresować każdego, nawet laika. Mimo że część faktów z życia Noblistki była mi doskonale znana, poznałam o niej wiele ciekawostek, o których dotąd nie miałam dotąd pojęcia, a to w literaturze faktu cenię sobie najbardziej. Polecam!
Moja ocena: 10/10
* Curie E., Maria Curie, WAB, Warszawa 2021
Tytuł: Maria Curie
Autor: Ewa Curie
Przekład: Hanna Szyllerowa
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 352
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu W.A.B.