Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka — Michał Kołodziejczyk, Anita Werner

Piłka nożna to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. Niemal każde dziecko kiedyś kopało piłkę w stronę improwizowanej bramki i rozgrywało podwórkowy mecz. Nie ważne, czy drużyna jest wybitna i osiąga sukcesy, czy piłkarze to grupa przypadkowych kopaczy i tak znajdą się kibice, w których ta dyscyplina zawsze będzie budzić ogromne emocje. Zastanawialiście się kiedyś, jak futbol wpływa na inne dziedziny życia?

Polityka, kultura, społeczeństwo

„Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka” to książka autorstwa Anity Werner i Michała Kołodziejczyka, opowiadająca o tym, jak piłka nożna i inne sporty mogą wpływać na politykę, kulturę i społeczeństwo. Publikacja ta ukazuje, jak futbol może służyć jako narzędzie do przekazywania ważnych przesłań i jakie znaczenie ma dla wielu ludzi na całym świecie.

„Kiedy zapytaliśmy, jak to możliwe, że spośród dwóch milionów Basków można wybrać zespół, który nigdy w historii nie spadł do drugiej ligi, zaczął uderzać się w serce, pokazując źródło swojej siły. – Corazon! (serce) – krzyknął. – Fuerza! (siła) – dodał. – Y caracter – zaznaczył”*.

Piłka nożna a budowanie tożsamości narodowej

Autorzy poruszają w swojej książce wiele ważnych tematów. Opowiadają o tym, jak piłka nożna może przyczynić się do budowania tożsamości narodowej i jak ważne jest jej miejsce w kulturze różnych krajów. Anita Werner i Michał Kołodziejczyk zwracają również uwagę na kwestie polityczne i społeczne związane z futbolem, takie jak rasizm, homofobia, korupcja czy nierówności społeczne. Kiedy czytałam ten zbiór reportaży, najbardziej zaskoczył mnie wątek rasizmu w izraelskim futbolu. Po narodzie przez wieki prześladowanym ze względu na pochodzenie nie spodziewałabym się tak wyraźnej nietolerancji w stosunku do obywateli innych państw.

Nie tylko negatywy

„Mecz to pretekst” to nie tylko interesująca lektura dla fanów piłki nożnej, ale również dla tych, którzy chcą poznać wpływ sportu na politykę i społeczeństwo. Książka ta pokazuje, jak ważne są wartości związane z fair play i współpraca, zarówno na boisku, jak i poza nim. Jest to pozycja, która angażuje czytelnika i pobudza do refleksji nad tym, jak sport może przyczynić się do pozytywnych zmian w świecie.

Moja ocena: 7/10


* Kołodziejczyk M., Werner A., Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka, Sine Qua Non, Kraków 2020.


Tytuł: Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka
Autor: Michał Kołodziejczyk, Anita Werner
Wydawnictwo:  Sine Qua Non
Liczba stron: 352

Jeśli interesuje Cię piłka nożna, i tematy związane z typowaniem meczów sprawdź bonusy bukmacherskie od Meczyki.pl

Artykuł promocyjny