Mroczny Rycerz Gotham. Szkice z kultury popularnej — Michał Chudoliński
Batmana chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Nawet jeśli nie czytaliście ani jednego komiksu i nie obejrzeliście ani jednego filmu z tym superbohaterem, to na pewno wiecie, jak wygląda. Człowiek Nietoperz przebojem wkradł się do popkultury. Jego wizerunek możemy oglądać na zabawkach, ubraniach, butach, czy chociażby w grach. Jeśli jesteście zaś fanami tej postaci, mam dla Was nie lada gratkę — wspaniały zbiór esejów „Mroczny Rycerz Gotham. Szkice z kultury popularnej” napisany przez krytyka komiksowego i filmowego Michała Chudolińskiego.
To prawdziwe kompendium wiedzy o Batmanie, mieście Gotham i innych postaciach uniwersum, z którego dowiecie się, m.in. o genezie powstania Człowieka Nietoperza, a także o najważniejszych tekstach związanych z obszarem mitologii DC Comics. W tej publikacji znajdziecie szczegółową analizę zarówno komiksów, jak i filmów. Autor zgłębia rys psychologiczny bohaterów i opisuje ich przez pryzmat aparatu poznawczego socjologii dewiacji. Znajdziemy tu też wiele ciekawostek i odniesień do innych elementów z zakresu kultury.
„Powodów do napisania niniejszej książki było kilka. Po pierwsze, chodziło mi o usystematyzowanie wiedzy na temat Batmana w zakresie nauk humanistycznych – socjologii, zwłaszcza socjologii dewiacji, psychologii i filozofii. Po drugie, z dziennikarskiej i badawczej ciekawości chciałem zrobić rekonesans badań naukowych związanych z uniwersum Batmana. Dlatego odwołuję się zarówno do polskich, jak i anglojęzycznych badań nad kulturą popularną. Szczególnie ważne są dla mnie analizy psychologiczne Travisa Langleya, który w okolicach premiery najnowszej ekranizacji przygód Batmana w reżyserii Matta Reevesa opublikował drugą, rozszerzoną edycję bestsellera Batman and Psychology4. Istotne okazały się również prace Janiny Scarlet, która w San Diego prowadzi praktykę psychoterapeutyczną opartą właśnie na amerykańskiej popkulturze. Scarlet jak mało kto rozumie, że teksty kultury pokroju kreskówek z ostatnich trzech dekad, komiksów, gier, książek czy filmów są dla konsumentów kultury czymś więcej aniżeli rozrywką”*.
Czytając tę książkę, wyraźnie czułam, że Michał Chudoliński włożył ogrom pracy w przygotowanie tych esejów i jest prawdziwym znawcą tematu. Nie ma się co temu dziwić, bowiem autor prowadzi w Collegium Civitas zajęcia z zakresu amerykańskiej kultury masowej, ze szczególnym uwzględnieniem komiksów. Jest też pomysłodawcą i redaktorem prowadzącym bloga Gotham w deszczu. Pisał dla pism naukowych takich jak „Kultura popularna”, „Literatura i Kultura Popularna” oraz „International Journal of Comic Art”.
Co ważne książka, pomimo że jest naszpikowana rzetelną dawką informacji, jest napisana bardzo przystępnym językiem. Nawet laik, który nie interesuje się Batmanem, a jedynie dla przyjemności ogląda z nim filmy, czy czyta komiksy, odnajdzie tutaj coś dla siebie. „Mroczny Rycerz Gotham. Szkice z kultury popularnej” to zbiór esejów, który zaspokoi głód wiedzy niejednego fana Człowieka Nietoperza. Polecam!
Książkę możesz kupić, m.in. tutaj: KUP KSIĄŻKĘ
* Chudoliński M., Mroczny Rycerz Gotham. Szkice z kultury popularnej, Universitas, Kraków 2023.
Autor: Michał Chudoliński
Wydawnictwo: Universitas