Nie ten mąż — Kathryn Croft

Kojarzycie program „Zamiana żon”? Polega on na tym, że biorące udział w reality show kobiety zamieniają się domami i rodzinami, wchodzą w buty tej drugiej i próbują wprowadzić swoje zasady lub dostosować do tych, które zastały. Gdybyście mieli okazję, zdecydowalibyście się na taką zamianę ze swoim przyjacielem lub przyjaciółką?

Niewinna zabawa

Abby i Rob chcą rozpocząć nowe życie w Londynie i właśnie przeprowadzili się do wymarzonego domu. Są zgodnym małżeństwem, ale w ich związku zaczyna czegoś brakować. W swoim sąsiedztwie poznają parę, Siennę i Grega, z którymi coraz częściej spędzają czas. Pewnego wieczoru, gdy za dużo wypili, Sienna wpada na pomysł, aby przyjaciółki zamieniły się mężami na jedną noc. Nie chodzi o kwestie łóżkowe. Mają po prostu spędzić czas i porozmawiać na wzór programu telewizyjnego „Zamiana żon”. Ta niewinna z pozoru zabawa zmienia się jednak w koszmar, którego nikt nie był w stanie przewidzieć.

Porywający thriller?

Wydawnictwo reklamuje tę książkę słowami: „Najbardziej porywający i zaskakujący thriller psychologiczny, jaki przeczytasz w tym roku”. Nie. Książka „Nie ten mąż” Kathryn Croft nie była ani szczególnie porywająca, ani najbardziej zaskakująca. Autorka próbuje budować napięcie, kluczyć, mylić tropy, sugerować winę poszczególnych bohaterów, ale są to próby bardzo liche.

Nie przekonuje

Budowa postaci też mnie nie przekonała. Nie potrafiłam się zżyć z żadną z nich, nie wczuwałam się w ich emocje ani nie rozumiałam ich sposobu postępowania. Spora część książki opiera się na dialogach, które były delikatnie mówiąc sztuczne, tak, jak i rozterki bohaterek na temat ich małżeństwa. Czy ktoś normalny bowiem rozważa rozwód, bo mąż zmęczony po pracy chciał usiąść sobie sam w pokoju albo nie spojrzał się z odpowiednią dozą miłości? Nie.

Zaskoczenie

Zakończenie owszem jest zaskakujące, ale tylko dlatego, że niewiele ma wspólnego z fabułą. Trudno byłoby się domyśleć finału, gdy nie jest on praktycznie powiązany z prowadzonymi wątkami. „Nie ten mąż” jest lekką, niewymagającą myślenia lekturą. Nie ma w niej niczego, co by mnie zachwyciło i pewnie za kilka dni o niej już zapomnę.

Moja ocena: 3/10


Tytuł: Nie ten mąż
Autor: Kathryn Croft
Przekład: Ewa Kleszcz
Wydawnictwo: Słowne
Liczba stron: 360


Przeczytaj także recenzję: Influencerka — Ellery Lloyd


E-booka i audiobooka znajdziecie na Legimi, a ja ma dla Was kod na 30-dniowy bezpłatny okres próbny dla nowych użytkowników!

Legimi 30 dni za darmo – KOD