Niewyjaśnione — Richard MacLean Smith

Lubicie się bać? Co Was straszy? Jakie motywy lubicie w horrorach? Mnie najbardziej przerażają opętania i nawiedzone domy. A takie właśnie motywy pojawiają się w książce „Niewyjaśnione”, która jest  zbiorem niezwykle ciekawych i tajemniczych opowieści z paranormalnymi zjawiskami w tle.

Co jest prawdą?

W internecie aż roi się o takich historii, ale czy w którejś z nich znajdziemy, choć ziarno prawdy? Czy istnieją demony, które mogą zamieszkać w ciele człowieka? Czy jakiś przedmiot może być przeklęty? Czy medium może skontaktować się z duchem nawiedzającym dom? Czy ktoś kiedyś naprawdę spotkał UFO? Czy gdzieś na Ziemii istnieją drzwi do innego wymiaru? Na te pytania nie znajdziemy nigdzie odpowiedzi, ale próba zastanowienia się nad niektórymi zjawiskami paranormalnymi może wywołać w czytelniku dreszczyk emocji.

„Czy całe życie nie jest po prostu historią, którą sobie wzajemnie opowiadamy, czy to współdzieloną przez wspomnienia, czy przez genetyczny znak krwi? I kiedy – albo jeśli – wszystkie historie w końcu znikną, możemy mieć nadzieję, że gdzieś zostanie jeszcze widmowy ślad. Ale jeżeli tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak czas i nic nigdy nie umiera, to w rzeczywistości nie istnieją duchy, tylko my i cała reszta – istniejemy razem na zawsze”*.

„Niewyjaśnione” to ciekawe przypadki spisane przez Richarda Macleana Smitha, czyli autora najstraszniejszego podcastu świata. Mamy tu historie z UFO, nawiedzonymi przedmiotami, opętanymi ludźmi i przeklętymi domami. Są też bezimienne tajemnicze zwłoki i nieznane moce zabijające bydło na pewnej farmie… Ale to nie wszystko, co znajdziecie w tej publikacji.

Nietrafiony komentarz

Same historie były świetnie spisane i czytałam je z nutką ekscytacji, ale autorski komentarz nie zawsze był dopasowany, czasem zbyt przekombinowany i górnolotny, co psuło efekt całości. Moje odczucie było podobne do czytania pracy magisterskiej, gdzie ambitny student przeprowadza i opisuje ciekawe badania, ale zostaje zmuszony przez promotora do dopisania jakiejkolwiek teorii, która choć trochę trzyma się kupy. Widać, że ta teoria jest wymęczona, niekoniecznie trafnie dobrana, ale z jakichś powodów być tam musi.

Guilty pleasure

Oczywiście nie jest to żadna praca naukowa, bo o takiej nie można mówić przy tematach związanych z mistycyzmem, duchami, UFO i potworami, a publikacja służąca typowej rozrywce. Takie totalne guilty pleasure. Książka jest skierowana do osób, które choć trochę interesują się tematami paranormalnymi. Totalny sceptyk nie ma w tej książce czego szukać.

Moja ocena: 7/10


* Smith R. M., Niewyjaśnione, Wydawnictwo Znak, Kraków 2019.


Tytuł: Niewyjaśnione
Autor: Richard MacLean Smith
Przekład: Aleksandra Żak
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 400


Może Ci się także spodobać recenzja: Egzorcysta — William Peter Blatty