Niewyjaśnione tajemnice — Joel Levy

Uwielbiam teorie spiskowe, zagadki ludzkości i wszystko, co jest związane z tajemnicami. Fascynują mnie paranormalne opowieści o duchach, dziwnych siłach i kosmicznej potędze starożytnych cywilizacji. Wiem, że większość z tych historii to bujda na resorach, ale niektóre z nich rozbudzają wyobraźnię ludzi na całym świecie.

Autor w bogato ilustrowanej i naprawdę ładnie wydanej książce przedstawia różne zagadki ludzkości. Niektóre z nich są powszechnie znane i bardzo popularne takie jak Tajemnica Trójkąta Bermudzkiego, potwora z Loch Ness, czy kamieni ze Stonehenge. Ale są i takie, o których nigdy wcześniej nie słyszałam, jak o tajemniczym mężczyźnie, którego zachowanie i wygląd wskazywały na to, że pojawił się z przyszłości, o domu pani Winchester, przez wiele dekad budowanym dla duchów, czy o kryjącej skarby studni, przez którą ginęli żądni bogactw poszukiwacze przygód. 

Joel Levy zaczyna od powszechnych teorii, dotyczących danych zjawisk, by na końcu uraczyć czytelnika założeniami mocno spiskowymi. Wszystko jest opatrzone zdjęciami i dodatkowymi komentarzami, co znacznie ubogaca tekst.

Niestety książka posiada również małe niedoróbki. Na kilku stronach urywa się tekst, jakby nie dopatrzył tego redaktor lub pojawił się błąd w druku.

Treści są przedstawione w telegraficznym skrócie, więc nie powinniście się spodziewać jakichś szczególnie obszernych informacji na temat danych zjawisk, ale są one przekazane w tak ciekawy sposób, że na pewno staną się przyczynkiem do zgłębiania zaprezentowanych tajemnic w innych źródłach.

Dla kogo jest ta książka? Dla fanów teorii spiskowych, duchów, kosmitów i zagadek obcych cywilizacji. Twardo stąpający po ziemi racjonaliści niestety nie mają czego w niej szukać.

Moa ocena: 8/10


Tytuł: Niewyjaśnione tajemnice
Autor: Joel Levy
Przekład: Jerzy Malinowski
Wydawnictwo: Alma – Press
Liczba stron: 224