NYPD red zdążę cię zabić – James Patterson, Marshall Krap

zdaze-cie-zabicDla rodzin ofiar morderstw jedną z najtragiczniejszych rzeczy jest fakt, że oprawca ich najbliższych nadal chodzi na wolności. Fakt, że z jakiegoś powodu unika kary, czy to przez nieudolność policji, czy przez koneksje, czy też przez nieprawidłowe funkcjonowanie sądów. A co by się stało gdyby inny morderca wymierzał sprawiedliwość za nich?

Dwoje irlandzkich nastolatków zabija syna mafijnego bossa. Mają powód. Zamordowany zgwałcił wcześniej i brutalnie pobił siostrę jednego z nich – Dave’a. Chłopcy wiedzieli, że ze względu na różnego rodzaju koneksje sprawca nigdy nie zostanie ukarany, dlatego postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Po latach decydują się powrócić do zasady „oko za oko, ząb za ząb” i stają się Nowojorskimi czyścicielami ulicy. Mordują złoczyńców i przestępców, którzy wywinęli się od kary. Część mieszkańców miasta im kibicuje, ale ich działalność nie jest na rękę burmistrzowi. Od złapania czyścicieli zależy jego stanowisko w najbliższych wyborach. Do wykonania tego zadania werbuje najlepszych z najlepszych czyli Zacha Jordana i Kylie MacDonald z elitarnej jednostki NYPD Red.

„Tysiąc dwieście osób wstrzymało oddech, gdy mafijny boss powiódł zimnym, mrocznym spojrzeniem po kościele, pokazując wszystkim i każdemu z osobna, że strata nie osłabia rodziny. Gideon i Dave odważyli się oddać mu spojrzenie z mocno bijącymi sercami i zaciśniętymi ustami. Wiedzieli, kogo szuka Joe Salvi – ich. Jego spojrzenie wyraźnie mówiło, że nie przestanie ich szukać do końca życia”*.

To moje kolejne spotkanie z Jamesem Pattersonem i uważam je za udane. Wcześniej znałam autora z książek o Alexie Crossie. Nie był to wprawdzie bardzo odkrywczy thriller, bo już na początku czytelnik, wie kto jest mordercą, ale mimo wszystko autorowi udało się oddać klimat nowojorskich ulic pełnych przestępców i ukazać pracę nieustępliwych policjantów, którzy, aby dopaść celu, nie zawsze postępują zgodnie z przepisami prawa.

„NYPD Red zdążę cię zabić” ma ciekawą fabułę z dopracowanymi elementami, interesującymi bohaterami o wyrazistych charakterach i z szybką akcją, w której czytelnik nie ma czasu na odpoczynek. Książka jest wciągająca, przeczytałam ją jednym tchem. Mamy tutaj wątek kryminalny, polityczny i miłosny, czyli wszystko co powinno się znaleźć w dobrym thrillerze. Bardzo podoba mi się pomysł stworzenia dwóch seryjnych morderców działających w jednym zespole. Patterson do akcji wplótł także osobiste problemy głównych postaci, ale nie są one zbyt nachalne, po prostu są uzupełnieniem całości, która jest spójna. Powieść polecam wszystkim fanom brawurowych policyjnych akcji w amerykańskim, hollywoodzko-nowojorskim stylu.

*Patterson J., Karp M., NYPD Red zdążę cię zabić, Harper Collins, Warszawa 2016, str. 20.

Moja ocena 8/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Harper Collins

harper collins