Obcy chłopiec — Alex Dahl

Jesienią nachodzi mnie ochota na zupełnie inne lektury niż latem. Gdy jest ciepło i są długie dni, wolę radosne historie o miłości i przyjaźni, ale gdy tylko robi się trochę chłodniej, a wieczory stają się coraz dłuższe, od razu rzucam się na mroczne kryminały, thrillery i reportaże o ciężkiej tematyce. Tym razem sięgnęłam po powieść „Obcy chłopiec” Alex Dahl.

Perfekcyjne życie?

Cecilia ma zaplanowane wszystko do perfekcji. Ma męża, dwie córki i piękną willę w zamożnej dzielnicy. Ma też głęboką potrzebę panowania nad swoim ułożonym życiem. Wie, że przez jeden błąd może stracić wszystko. Pewnego dnia, gdy odbiera córkę z basenu, zostaje poproszona o odwiezienie obcego chłopca, po którego nie zgłosiła się jego matka. Problem w tym, że we wskazanym przez dziecko miejscu nikt nie przebywa, a dom wygląda na opuszczony. Kobieta zabiera nieznajomego do domu, oferując nocleg z myślą, że rano odstawi go do szkoły, gdzie zajmą się nim nauczyciele. Cecilia nie wie, ile ta decyzja będzie ją kosztować.

Zwroty akcji

Alex Dahl w „Obcym chłopcu” stawia na zwroty akcji. Dużo miesza, zwodzi czytelnika i sprawia, że nie do końca wiemy, co było prawdą, a co wymysłem głównej bohaterki. Dla mnie w pewnych momentach było trochę za intensywnie, a jeden z głównych wątków, na którym właściwie została oparta fabuła, był totalnie nierealny. Odniosłam wrażenie, że autorka sama zakręciła się w tej gmatwaninie fabuły i poległa w kilku momentach. Na przykład chłopiec widział na własne oczy daną scenę, a pod koniec okazało się, że w ogóle ta rzecz nie miała miejsca.

Bohaterowie i emocje

Postaci są dobrze skrojone, budzą emocje, a popełniając błędy, wydają się prawdziwe ze swoimi zwykłymi ludzkimi wadami. Nie rozumiałam decyzji podejmowanych przez główną bohaterkę, nie umiałam odnaleźć się w jej sytuacji, nie popierałam jej kłamstw, ale coś mnie do niej mimo wszystko przyciągało.

Na jesień

Nie jest to thriller, który w równym stopniu trzyma czytelnika w napięciu, czasem akcja zwalnia tempo i miejscami robi się wręcz nużąca, a czasem zbyt zakręcona. Jednakże budowa postaci i wyzwalane podczas lektury emocje, sprawiły, że nie był to czas całkiem stracony. Na długie jesienne wieczory może być.

Moja ocena: 6/10


Tytuł: Obcy chłopiec
Autor: Alex Dahl
Przekład: Adrian Napieralski
Wydawnictwo: Filia 
Liczba stron: 406


E-booka i audiobooka znajdziecie na Legimi, a ja ma dla Was kod na 30-dniowy bezpłatny okres próbny dla nowych użytkowników!

Legimi 30 dni za darmo – KOD