Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA — Michelle McNamara

Przygotowywała śniadanie dla małej córeczki, myśląc o brutalnych gwałtach, rozkładała między zabawkami zdjęcia ofiar, spędzała w internecie tysiące godzin w poszukiwaniu wzmianek o przestępstwach, uczestniczyła w Hollywoodzkich galach, gdy w głowie kołatało jej się, że on wciąż jest na wolności. Zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach, ale dzięki swoim zapiskom przyczyniła się do złapania najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA — Golden State Killera — kilka lat po jej śmierci. O kim mowa? O Michelle McNamara — autorce książki „Obsesja zbrodni” oraz bloga kryminalnego TrueCrimeDiary.com.

Golden State Killer miał na swoim koncie kilkadziesiąt gwałtów i morderstw. Na początku czaił się na bardzo bezbronne ofiary — nastolatki — ale później, z upływem czasu, porywał się na coraz większe wyzwania. Oprócz dokonywania gwałtów także zabijał, nie przeszkadzało mu też, że podczas ataku w domu był obecny mężczyzna ofiary — robił się coraz bardziej brutalny i wyrafinowany.

Michelle McNamara nigdy nie dokończyła swojej książki, zmarła bowiem w wyniku przypadkowego przedawkowania leków. Jej mąż, aktor Patton Oswalt, poprosił  dziennikarza śledczego Billy’ego Jensena i dotychczasowego współpracownika żony – Paula Haynesa o dokończenie jej dzieła. Tak powstała „Obsesja zbrodni”. Większość Michelle McNamara zdążyła napisać samodzielnie, ale część tekstu została dopisana po jej śmierci. Wydawca wyraźnie zaznacza, o które fragmenty chodzi.

Dziennika śledcza do informacji o mordercy i jego działaniach dodaje też elementy ze swojego życia prywatnego. Bez krygowania się ukazuje, jak duży wpływ miał na nią i na jej emocje Golden State Killer. Nawet na rocznicę ślubu, otrzymywała od męża różne prezenty, związane z działalnością seryjnego mordercy, ponieważ Patton Oswalt wiedział, że takie podarunki sprawią jej więcej radości niż tradycyjna biżuteria lub perfumy.

Autorka miała prawdziwą obsesję na punkcie Golden State Killera. Wyraźnie widać, ile pracy włożyła w przygotowanie tej publikacji. Każdy szczegół danej zbrodni, danego tropu lub konkretnej metody jest opisany z prawdziwą pasją, pieczołowitością i drobiazgowością. Ale nie myślcie, że się znudzicie zbyt dużą ilością faktów, książkę bowiem czyta się lekko, jak kryminał. O ile możemy mówić o lekkości w przypadku tak brutalnych zbrodni. Polecam!

Moja ocena: 8/10


Tytuł: Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA
Autor: Michelle McNamara
Przekład: Jarosław Mikos
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 400


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Znak


Jeśli interesują Was książki o seryjnych mordercach, polecam recenzję: Kryptonim “Frankenstein” – Przemysław Semczuk