Obsesyjna miłość — Elena Ferrante

Relacje rodzinne bywają bardzo trudne. Gdy w grę wchodzą tajemnice, zazdrość, ukryte romanse, przemoc i zagadkowa śmierć sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej.

Delia utonęła w morzu w urodziny swojej córki. Miała na sobie koronkową bieliznę, której nigdy dotąd nie nosiła. Amalia nie wierząc w samobójczą śmierć matki, postanawia prześledzić jej ostatnie dni życia. Próbuje dojść do tego, co się wydarzyło, przy okazji wracając do wspomnień z dzieciństwa i jeszcze raz przeżywając skomplikowane relacje z Delią.

„Dzieciństwo to fabryka kłamstw, które trwają w czasie…”*.

Nie da się ukryć, że Elena Ferrante to mistrzyni budowania klimatu. W „Obsesyjnej miłości” autorka przenosi nas do mrocznej scenerii Neapolu, gdzie królują brutalni mężczyźni, piękne kobiety i wszechobecni krętacze.

To nie jest moje pierwsze spotkanie z Ferrante. Wcześniej czytałam jej tetralogię, zaczynającą się od „Genialnej przyjaciółki”. Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że „Obsesyjna miłość” jest na dużo niższym poziomie.

Niby wszystko jest w porządku, niby postaci są dobrze zarysowane, a nastrój włoskiego miasta oddany, ale czegoś mi tam zdecydowanie zabrakło. W tej powieści nie ma zwartej fabuły, główna bohaterka trochę kręci się w kółko, a jej emocje są silne, ale bardzo chaotycznie przedstawione. Brakowało mi też jakiegoś punktu zaczepienia, pozwalającego wczuć się w postaci, żadnej z nich nie polubiłam, żadnej nie współczułam ani z żadną się nie utożsamiałam.

Nie jest to książka zła, autorka bowiem ma swoisty, piękny styl, ale historia przez nią opowiedziana nie zapadnie mi na długo w pamięć. Ot, zwykła opowieść o relacjach matki z córką, z przeplatającymi się, nieuporządkowanymi wątkami. Czytając tę powieść, odniosłam wrażenie, że Elena Ferrante nie miała na tę fabułę jakiegoś konkretnego planu. Tym razem między nami nie zaiskrzyło.

* Ferrante E., Obsesyjna miłość, Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2018.

Moja ocena 6/10


Tytuł: Obsesyjna miłość
Autor: Elena Ferrante
Przekład: Lucyna Rodziewicz-Doktór
Wydawnictwo: Sonia Draga
Liczba stron: 216


Przeczytaj także recenzję innej powieści tej autorki: Genialna przyjaciółka – Elena Ferrante