Zimowa opowieść. Przepaść czasu – Janette Winterson

zimowa opowieśćCo łączy dziewczynkę zostawioną w oknie życia, anioła-mordercę z gier komputerowych, geja i dwóch czarnoskórych mężczyzn? Szekspir!

Na ten rok przypada 400 rocznica śmierci Szekspira, z tej okazji brytyjski wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy. Mają oni za zadanie opowiedzenie na nowo najbardziej znanych dzieł tego wielkiego dramaturga. Tak powstały współczesne powieści, które zostaną wydane w kilkunastu językach na całym świecie. W Polsce książki ukażą się nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego pod nazwą PROJEKT SZEKSPIR.

Dwoje czarnoskórych mężczyzn – ojciec i syn są świadkami strzelaniny pod szpitalem. Niestety nie mogą już pomóc zaatakowanemu mężczyźnie.  Ze znajdującego się nieopodal okna życia dobiega płacz dziecka, jest to dziewczynka, która chwilę wcześniej została umieszczona przez postrzelonego nieznajomego. Shep postanawia zabrać noworodka ze sobą, wraca do niego nadzieja, że po śmierci żony coś może się jeszcze zmienić. Syn jest przeciwny, lecz ojciec jest przekonany, że otrzymał nowe życie, za życie utracone.

Leo, Mimi i Kseno są przyjaciółmi uwikłanymi w trójkąt miłosny. Leo, zanim ożenił się z Mimi sypiał z Ksenem, a teraz podejrzewa przyjaciela o romans z żoną. Nie wiadomo o kogo jest bardziej zazdrosny. Jego ślepa wiara w winę Mimi może doprowadzić do tragedii…

„Czasami nie ma znaczenia, że przed tym czasem był jakiś inny czas. Czasami nie ma znaczenia, że jest noc czy dzień albo teraz czy wtedy. Czasami wystarczy to, gdzie jesteś teraz. Nie znaczy to, że czas się zatrzymuje albo nie zaczął biec. Czas jest tutaj. Ty tu jesteś. W tej uchwyconej chwili otwierającej się na całe życie”*.

„Zimowa opowieść. Przepaść czasu” Janette Winterson nie jest szekspirowską historią opisaną na nowo, a nową historią, zainspirowaną Szekspirem. Pobrzmiewają w niej echa tragedii stworzonej przez wielkiego dramatopisarza, ale jej opowieść jest na wskroś współczesna. Zawsze sięgając po lektury, które ściśle odnoszą się do wybitnych dzieł lub są ich kontynuacjami mam obawę, czy takie działanie ma sens, czy nie lepiej wymyślić coś swojego, a wielkich zostawić w spokoju. Ale tym razem moja początkowa niechęć została rozwiana od pierwszych stron powieści.

Autorka doskonale wczuła się w rolę i stworzyła genialną książkę, pełną emocji, aktualnych problemów i tragedii rodzinnej. Język, którym posługuje się Winterson jest piękny i wyrazisty, a bohaterowie doskonale opisani. Powieść trzyma w napięciu, mimo że bazuje na historii szekspirowskiej i mniej więcej wiadomo co się wydarzy, to i tak z niecierpliwością czekałam na kulminacyjne momenty.

W ramach PROJEKTU SZEKSPIR w Polsce zostaną wydane kolejne książki –  Kupiec wenecki Howard’a Jacobson’a, Poskromienie złośnicy Anne Tyler, Burza Margaret Atwood, Makbet Jo Nesbo, Ottello Tracy Chevalier oraz Hamlet Gillian Flynn. Już nie mogę się doczekać szczególnie Makbeta w wykonaniu mojego ulubionego pisarza Jo Nesbo.

*Winterson J., Zimowa opowieść. Przepaść czasu, Publicat, Wrocław 2015, 188 str.

Moja ocena 10/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Publicat S.A.

publicat_log