Otoczeni przez psychopatów – Thomas Erikson

Kiedy słyszymy słowo psychopata, na myśl przychodzą zwyrodnialcy, kryminaliści oraz seryjni mordercy. Jednak nie tylko wśród nich znajdziemy psychopatów. Oni są wokół nas. Brzmi dziwnie? Niestety to stwierdzenie jest prawdziwe.

Psychopatów możemy spotkać wśród polityków, policjantów, czy lekarzy, w pracy, w szkole, a nawet w domu. Jak to możliwe? Psychopata to nie zawsze człowiek, który morduje, albo okalecza. Osoba o takich skłonnościach (to nie jest choroba), charakteryzuje się brakiem empatii i emocji wobec drugiego człowieka, tendencją do krzywdzenia innych, a także manipulowania osobami w najbliższym otoczeniu oraz do osiągania własnych korzyści kosztem drugiego człowieka. Jak rozpoznać psychopatę? Jest to bardzo trudne, ponieważ osoby te sprawiają wrażenie towarzyskich, uśmiechniętych, brylujących w środowisku, pewnych siebie oraz… niezwykle miłych i pomocnych. Jak zatem uniknąć manipulacji ze strony psychopaty? Wyjaśnia to behawiorysta Thomas Erikson w swojej książce „Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpracować tych, którzy tobą manipulują”.

„Psychopaci są częścią populacji jak wszyscy inni. Pracują i działają w instytucjach i organizacjach, nie przemęczają się i tylko w wyjątkowych wypadkach coś wnoszą. Z rzadka proponują, że zapłacą rachunek w restauracji, nigdy nie mają przy sobie pieniędzy, kiedy trzeba kupić coś do domu. To dwulicowi manipulanci, którym nie można ufać. Notorycznie kłamią, nawet wtedy, kiedy nie ma ku temu żadnego powodu. Potrafią wzbudzić zaufanie i oszukać każdego, a wszystko, co usłyszą, wykorzystują przeciwko innym. A jednak bywają bardzo popularni. Ludzie ich lubią, stawiają na piedestał, szanują”*.

Thomas Erikson przedstawia cztery typy osobowości człowieka według kolorów: czerwony, żółty, zielony oraz niebieski, gdzie każdy z nich charakteryzuje się innym zestawem wyraźnych, dominujących cech. Pokazuje, jak te osobowości funkcjonują w społeczeństwie – w domu, pracy, wśród znajomych, jak ich przedstawiciele mogą uniknąć manipulacji i w jaki sposób sami manipulują. Każdy człowiek jest inny, ale są pewne zachowania w danych sytuacjach, które powodują, że jesteśmy do siebie podobni. Rzadko kiedy ktoś ma sto procent z danego koloru, ale gdy odkryjemy już, która barwa dominuje u nas, a która u bliskich lub współpracowników będzie nam łatwiej się komunikować. Erikson bowiem, w swojej książce nie tylko opisuje metody obrony przed psychopatą, ale także sposoby podejścia do osób o danej osobowości.

Z książki dowiecie się też jaki zbiór cech posiadają psychopaci, w jakich zawodach występują najczęściej oraz którzy z prezydentów USA wykazywali najwięcej psychopatycznych skłonności.

„Otoczeni przez psychopatów” to nie jest klasyczny poradnik z cyklu: jak osiągnąć zen, jak żyć, jak oddychać i jak nie dać się oszukać domokrążcy. To całkiem ciekawa i wartościowa książka psychologiczna, a do tego dobrze napisana. Erikson mimo tego, że zachowuje w tej publikacji naukowy charakter i powołuje się na rzetelne badania psychologiczne, pisze prostym językiem. Dzięki temu nawet laik jest w stanie zrozumieć, o co mu chodzi.

Czytając tę książkę, zastanawiałam się do jakiego koloru osobowości należę, do jakiego należy mój mąż, a do jakiego moi najbliżsi. I wiecie co? Gdy do tego doszłam, okazało się, że zachowania, które były opisane na kolejnych stronach, w większości do nas pasowały. Na szczęście nie rozpoznałam psychopaty w swoim najbliższym otoczeniu, ale dzięki radom Eriksona będę wiedzieć, jak się bronić przed drobnymi manipulacjami i jak rozmawiać z innymi, aby osiągnąć porozumienie w spornych kwestiach.

Jeżeli choć trochę interesuje Was psychologia albo chcecie poprawić komunikację ze współpracownikami, rodzicami, dziećmi, w małżeństwie lub ze znajomymi to warto przeczytać tę książkę.

* Erikson T., Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpracować tych, którzy tobą manipulują, Wielka Litera, Warszawa 2018 s. 14.

Moja ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Wielka Litera.