Pancerne Serce Jo Nesbo
„Życie jest właśnie procesem niszczenia, rozkładu czegoś, co w punkcie wyjścia jest doskonałe. Pewne napięcie wiąże się jedynie z pytaniem, czy ulegamy destrukcji nagle, czy powoli”*.
Harry Hole po akcji z seryjnym mordercą Bałwanem, gdzie omal nie zginęła jego ukochana Rakel, postanawia zrezygnować z pracy w norweskim wydziale zabójstw i uciec na drugi koniec świata – do Hongkongu. Mężczyzna ma wrodzoną zdolność do wpadania w tarapaty. Niefortunnie obstawia wyścigi konne i wydaje kolejne pożyczone pieniądze. Jego dług odkupuje chińska mafia. Były policjant traci paszport i nie może uciec z kraju, nie ma też możliwości spłacenia przegranego zakładu. Dodatkowo, aby nie pić Hole wpada w kolejny nałóg – narkotyki.
W tym samym czasie w Norwegi, ktoś brutalnie morduje kobiety. Funkcjonariusze z wydziału zabójstw podejrzewają, że może to być seryjny morderca. Napięcie wzrasta, gdy ginie parlamentarzystka Marit Olsen. Jedyną osobą, którą może rozwiązać tę zagadkę jest Harry Hole, którego trzeba ściągnąć z nieprzyjaznego Hongkongu. Tego zadania podejmuje się piękna policjantka Kaja Solness. Problem w tym, że Harry wcale nie zamierza wracać do szeregów wydziału zabójstw, ani w ogóle do kraju…
Jo Nesbo to ten typ autora, który z powieści na powieść pokazuje coraz lepszy kunszt pisarski. W tej części przygód Harrego Hole zabawił się nie tylko w tradycyjne wprowadzanie w błąd czytelnika przy odkrywaniu kto tak naprawdę jest mordercą, ale skupił się także na bardzo głębokich emocjach bohaterów. „Pancerne Serce” opowiada o trudnych relacjach ojca z synem. Olaf Holle leży na łożu śmierci i żegna się z Harrym, który nie może pogodzić się z utratą kolejnego rodzica.
„Problem w tym, że uczymy się tak cholernie wolno. Że kiedy coś sobie uświadamiamy, jest już za późno. Możliwe na przykład, że ktoś kogo kochasz, poprosi cię o przysługę. O akt miłosierdzia. Na przykład o pomoc w śmierci. A ty odmawiasz, bo jeszcze się nie nauczyłeś. Jeszcze nie masz tej wiedzy. Kiedy w końcu zaczynasz rozumieć, jest już za późno. Więc zamiast tego dokonujesz tego aktu miłosierdzia w stosunku do kogoś innego. Nawet do kogoś, kogo nienawidzisz”*.
W „Pancernym Sercu” czytelnik znajdzie także mnóstwo wątków dotyczących rywalizacji, zdrady, miłości. Nauczy się jak ma się zachować, gdy zostanie przygnieciony lawiną oraz pozna kilka ciekawostek o wulkanach. I co najważniejsze: poczuje się doskonale wyprowadzony w pole, gdy sam będzie chciał dojść do tego kto zabija. Jednym słowem książka jest REWELACYJNA.
*Nesbo J., Pancerne Serce, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2009.
Moja ocena 10/10