Panna Kim wie — Cho Nam-Joo

Gdy szukam nowych lektur, najczęściej sięgam po książki autorów europejskich lub pochodzących z USA. Literatura azjatycka rzadziej gości na mojej półce. Jednak kiedy zobaczyłam, że kolejny tytuł pióra Cho Nam-Joo pojawił się na polskim rynku, nie zawahałam się ani chwili. Ta koreańska autorka znana mi była wcześniej z wyśmienitej powieści „Kim Jiyoung urodzona w 1982”, która zrobiła na mnie duże wrażenie i zapadła w pamięć na dłużej.

Tym razem mamy do czynienia ze zbiorem opowiadań. „Panna Kim wie” to osiem doskonałych historii o relacjach. O relacji samego ze sobą, relacjach w pracy i życiu codziennym. To opowieść o relacji matki z córką, synowej z teściową, relacji nastolatków i relacji dorosłych ludzi tkwiących w toksycznym związku.

„Na pewne rzeczy nie mamy wpływu. Możemy jednak uzbroić się w cierpliwość, przygotowywać się, nie porzucać nadziei, a gdy spotka nas szczęście, przyjąć je z wdzięcznością i nie przypisywać sobie zasług”.

W tej książce znajdziemy kilka przesłań, ale jedno wydaje się wbijać na pierwszy plan. Nieważne, w jakiej sytuacji jesteś, ważne, aby żyć w zgodzie z sobą i rozumieć siebie. Inni nie powinni mieć bezwzględnego wpływu na nasz los.

Każde opowiadanie jest inne i można je czytać osobno, bo historie nie są ze sobą powiązane. Każda wzbudza emocje. Ja szczególnie zapamiętam dwie z nich: „Drogi Oppa” i „Zorza polarna”, ale uważam, że tematyka jest tak różnorodna i życiowa, że wiele osób znajdzie tu coś dla siebie. Co ważne, mimo że teksty zostały napisane przez autorkę z dalekiej kulturo i geograficznie Korei, są uniwersalne. Tak, jak ludzkie problemy, radości i marzenia na całym świecie.

Często mam tak, że czytając opowiadania, czuję niedosyt, bo historia kończy się za szybko, w złym momencie lub poziom budowania emocji został źle wyważony. Tym razem tak nie było. Cho Nam-Joo zadbała o to, żeby wszystkie jej opowieści rozpoczynały się i zakończyły się w idealnym momencie.

Jeśli spodobała Wam się wcześniejsza książka Cho Nam-Joo, to zbiór „Panna Kim wie” również przypadnie Wam do gustu. Myślę, że ten zbiór idealnie nada się też dla osób, które chcą dopiero zapoznać się z literaturą azjatycką, bo łagodnie wprowadzi je w ten świat. Polecam!

Moja ocena: 7/10


* Cho N-J., Panna Kim wie, Wydawnictwo MANDO, Kraków 2023


Tytuł: Panna Kim wie
Autor: Cho Nam-Joo
Przekład: Ewa Ratajczyk
Wydawnictwo: MANDO
Liczba stron: 288


Współpraca  reklamowa  z  Wydawnictwem  Mando