Pierwszych piętnaście żywotów Harry’ego Augusta — Claire North
Życie wieczne rozbudza fantazję ludzi od wieków. W średniowieczu alchemicy pracowali nad eliksirem życia. Pojęcie nieśmiertelności jest też obecne w kulturze i mitach. Symbolami nieśmiertelności są między innymi feniks – ptak odradzający się z własnych popiołów, uroboros – wąż wiecznie pożerający sam siebie i odradzający się, oraz anch – staroegipski symbol życia. Obecnie wiele religii zakłada istnienie duszy lub innego bytu, który nie umiera wraz z ciałem, ale wędruje do lepszego lub gorszego świata w zależności od uczynków. Współcześni naukowcy zastanawiają się natomiast, czy to rozwijająca się technologia spowoduje, że śmierć kiedyś przestanie istnieć. A co by było, gdyby wśród nas naprawdę żyli nieśmiertelni?
Harry August umierał już kilkanaście razy, ale za każdym razem rodził się na nowo. Zawsze powracał do punktu wyjścia. To, jak prowadził kolejne życia, nie miało większego znaczenia, bo zawsze stawał się chłopcem, pamiętającym poprzednie wydarzenia. Za każdym razem wszystko wyglądało podobnie. Aż do teraz. Przy łóżku chorego starca pojawia się dziewczynka, która poważnym głosem oznajmia, że musi wysłać wiadomość w przeszłość.
„Przeszłość to przeszłość. Żyjesz teraz. Tylko to ma znaczenie. Musisz pamiętać, bo taki jesteś, ale skoro taki jesteś, nigdy, przenigdy nie wolno ci żałować. Kto żałuje przeszłości, żałuje własnej duszy”*.
„Pierwszych piętnaście żywotów Harry’ego Augusta” Claire North to połączenie historii o nieśmiertelności, podróżach w czasie, wielkim spisku i dniu świstaka. Książka jest pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i ciekawych rozwiązań fabularnych. Oprócz elementów fantastycznych, mamy tu jednak poruszone realne wartości, takie, jak chociażby siła miłości, czy siła męskiej przyjaźni i to one sprawiają, że ta książka jest tak emocjonująca.
Fabułę poznajemy z perspektywy głównego bohatera, który w kolejnym już swoim życiu opowiada o swojej skomplikowanej sytuacji. Jego nieśmiertelność mogłaby się wydawać czymś cudownym, ale tak nie jest. Gdy za każdym razem powtarza swoje życie, może zmieniać poszczególne wydarzenia, ale nie ma to większego wpływu na odnowienie cyklu. Prędzej czy później umiera i rodzi się na nowo, trafiając do tej samej rodziny, tego samego miasteczka i tego samego czasu. Pewnego dnia, po setkach przeżytych lat, dowiaduje się, że może jednak coś zmienić.
Styl pisarski Claire North jest dość prosty, ale nie przeszkadza to w odbiorze lektury, a wręcz sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko. Wszystkie przedstawione wydarzenia, mimo dość skomplikowanego przebiegu, łączą się w zgrabną całość. Fabuła jest zwarta u spójna. Powieść „Pierwszych piętnaście żywotów Harry’ego Augusta” skłania do przemyśleń o podróżach w czasie, o nieśmiertelności i o tym, czy rzeczywiście ludzkość powinna kiedykolwiek do niej dążyć.
Moja ocena: 7/10
* North C., Pierwszych piętnaście żywotów Harry’ego Augusta, Świat Książki, Warszawa 2015.
Tytuł: Pierwszych piętnaście żywotów Harry’ego Augusta
Autor: Claire North
Przekład: Tomasz Wyżyński
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 464