Pionierki Internetu — Claire L. Evans

Świat programistów jest obecnie zdominowany przez mężczyzn. Wprawdzie w drugiej dekadzie XXI wieku kobiety coraz częściej wybierają zawody związane z kodowaniem i rozwojem różnego rodzaju platform internetowych, ale nadal te zawody uznaje się za męskie. Czy wiecie, że kobiety odegrały ogromną rolę w rozwoju Internetu i komputeryzacji? Być może, gdyby nie one wszystko dzisiaj wyglądałoby zupełnie inaczej. Claire L. Evans w swojej książce „Pionierki Internetu” opisuje dokonania tych genialnych matematyczek, informatyczek, programistek i komputerowych prekursorek.

Chyba każdy słyszał o Marku Zuckerbergu, twórcy Facebooka. A wiecie, kto stworzył pierwszą społecznościową platformę internetową i to w czasach kiedy nie było stron www, a do Internetu należało się wdzwaniać przez telefon? Kobieta! Stacy Horn, której tak bardzo zależało na utrzymaniu w „Echo” kobiet, że gdy rezygnowały, dzwoniła do nich osobiście, żeby wypytać o szczegóły odejścia i próbowała je zatrzymać. Wyobrażacie sobie dzisiaj coś takiego? Inna prekursorka — Grace Hopper — jako pierwsza wprowadziła język programowania niezależny od architektury komputera. To właśnie jej zawdzięczamy pojęcie buga, czyli błędu, m.in. w programowaniu. Elizabeth „Jake” Feinler zaś współtworzyła pocztę e-mailową oraz porządek domen, który funkcjonuje po dziś dzień – .com, .edu, .gov, .net, .org.

Ale to tylko niektóre z kobiet o wielkich umysłach, które opisuje Claire L. Evans. W „Pionierkach Internetu” znajdziecie ich znacznie więcej. Od wiktoriańskiej arystokratki-matematyczki po punkową propagatorkę gier wideo. Autorka pisze prostym i zrozumiałym językiem, ale warto mieć jakieś podstawy wiedzy z historii Internetu, żeby móc się wgryźć w te wątki. Niektóre rozdziały są zaś świetnym przyczynkiem, aby bardziej zagłębić się w temat z innych źródeł.

Claire L. Evans pisze w sposób interesujący, a jej narracja wciąga. Żałuję jednak, że w publikacji nie pojawiło się nieco więcej ilustracji, które ubogaciłaby dodatkowo tę książkę. Mam nadzieję, że mimo stricte kobiecej tematyki po „Pionierki Internetu” sięgną również mężczyźni. Może wówczas przestaną ich dziwić koleżanki programistki.

Moja ocena: 7/10


Tytuł: Pionierki Internetu
Autor: Claire L. Evans
Przekład: Aleksander Gomola
Wydawnictwo: Magdalena Rabsztyn-Anioł
Liczba stron: 336


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego