Swamplandia! Karen Russell recenzja

„Swamplandia!” pióra Karen Russell znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych książek 2011 roku według magazynu New York Times. Moim zdaniem zasłużenie! Autorka stworzyła fantastyczną opowieść o rodzinie wiodącej życie na bagnach wśród aligatorów. Bohaterowie prowadzą park rozrywki, gdzie główną gwiazdą występów jest Hilola Bigtree, ujarzmiająca te niebezpieczne gady. Gdy Hilola umiera, rodzina pogrąża się w rozpaczy, a dotąd licznie przybywający turyści rezygnują z pokazów. Swamplandia! – park aligatorów chyli się ku upadkowi. Sytuacja się pogarsza, gdy po drugiej stronie rzeki, na lądzie, zostaje otwarta znacznie większa atrakcja – dom strachów zwany Światem Ciemności. Rodzina tonie w długach, każdy z bohaterów podąża swoją drogą.

Ojciec zwany Wodzem szaleńczo próbuje uratować Swamplandię!, aby rozbudować atrakcję turystyczną potrzebuje gotówki. W tym celu udaje się na ląd i podejmuje dorywczą pracę. Najstarszy syn Kiwi, nie jest tak entuzjastycznie nastawiony jak jego ojciec, nie chce mieszkać już na bagnach. Jego marzeniem jest rozpoczęcie nauki w College i ucieczka ze Swamplandii! – w tym celu podejmuje pracę u konkurencji w Świecie Ciemności. Na wyspie zostają dwie nastoletnie córki Wodza – starsza Osceola i młodsza Ava. Osceola w pływającej bibliotece, starej barce z książkami, odnajduje nietypową książkę „Telegraf Spirytystki’. Od tego momentu dziewczyna zaczyna umawiać się na nocne schadzki z duchami, które, jak twierdzi, wstępują w jej ciało. Ava coraz bardziej martwi się o siostrę. Po cichu snuje też własny plan uratowania Swamplandii! Mała bohaterka wierzy, że wkrótce jej rodzina znów się zjednoczy, a turyści powrócą na przedstawienia z aligatorami w roli głównej.

„Swamplandia” to książka dla każdego: zarówno dla małej marzycielki, zapracowanego biznesmena w garniturze, jak i staruszka siedzącego samotnie w domu. To opowieść o marzeniach, o walce o przetrwanie, to burzliwa historia o rodzinnej miłości. Powieść Karen Russel absolutnie mnie zauroczyła. Znajduje się w niej ciepło, magia, miłość i mnóstwo determinacji w dążeniu do celu. Polecam wszystkim fanom dobrej literatury.

Moja ocena 10/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Bona