Umrzeć w Deszczu – Aleksander Sowa

aleksander-sowa-umrzec-w-deszczu11Powieść „Umrzeć w Deszczu” Aleksandra Sowy jest tak niesamowicie smutna, że mimo iż ma zaledwie 140 stron, czytałam ją niemal tydzień. Wczułam się w losy bohatera, wspólnie z nim cierpiałam i nie mogłam przeżyć jego osobistych tragedii, powtarzających się i narastających lawinowo.

Autor już na samym początku zapowiada katastrofalne w skutkach zakończenie. Do znanej dziennikarki dzwoni mężczyzna, wyznając, że właśnie zamierza popełnić samobójstwo. Okazuje się, że to światowej sławy fotoreporter Artur Sadowski. Mężczyzna przed targnięciem się na siebie proponuje jej realizację materiału życia – samobójczy list. Sadowski chce opowiedzieć kobiecie, dlaczego planuje się zabić.

Bohatera od najmłodszych lat prześladuje pech. Kiedy umiera jego pierwsza miłość, Artur nie może się pozbierać. Jego dziadek, aby zająć czymś myśli chłopaka, wręcza mu aparat marki Zenit. Starszy mężczyzna stawia jeden warunek – wnuczek musi zrobić nim naprawdę dobre zdjęcie, aby otrzymać sprzęt na własność. Tak się zaczyna przygoda z fotografowaniem, która później przeradza się w zawód Sadowskiego. Dorastający bohater poznaje kobiety, przeżywa wielkie miłości. Jednak po kolejnych traumatycznych przeżyciach ma już dość…

Książka jest bardzo smutna, wręcz dołująca, nie polecam jej osobom, które aktualnie przechodzą przez jakieś problemy. „Umrzeć w Deszczu” to lektura, która długo pozostanie w mojej pamięci. Aleksander Sowa pięknie opisuje uczucia bohatera. W powieści czytelnik może znaleźć także rozbudowane, ale subtelne opisy scen miłosnych uniesień. Zakończenie książki jest bardzo mocne, to kwintesencja traumatycznych przeżyć bohatera. Tak przejmującej powieści nie czytałam już dawno.

Moja ocena 8/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorowi Aleksandrowi Sowie.