Prezent na święta – Jaquelyn Mitchard

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co byście zrobili, gdyby zostały Wam dosłownie godziny życia? Z kim się pożegnać, co powiedzieć, z kim spędzić ostatnie chwile? Gdy o tym pomyślę, sama nie wiem, jakbym się zachowała. Czy załamałabym się całkowicie, czy jednak próbowałabym załatwić ostatnie sprawy i wypowiedzieć słowa, których nigdy dotąd nie miałam okazji przekazać swoim najbliższym? Przed taką trudną sytuacją stanęła bohaterka książki „Prezent na święta” autorstwa Jaquelyn Mitchard.

Elliott i Laura są kochającym się, choć nie idealnym, małżeństwem. Mają trzy córeczki i wiodą normalne, spokojne życie. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, w dniu czternastej rocznicy ślubu, Elliott przygotował dla żony niespodziankę – wyjście do cyrku oraz romantyczną kolację. Miły wieczór przerywa awaria samochodu oraz silny ból głowy kobiety. Małżonkowie jadą do szpitala, gdzie Laura dowiaduje się, że w jej mózgu pękł tętniak i zostało jej zaledwie kila godzin życia…

„To, że ja będę sam, nie ma znaczenia. Straszna jest świadomość, że nie będzie ciebie, Lauro. Ty jesteś najlepszą, najbardziej wartościową cząstką mojego <<ja>>. Nie jestem w stanie zrozumieć co się dzieje. Myślałem, że się razem zestarzejemy”*.

„Prezent na święta” Jaquelyn Mitchard to niewielkich rozmiarów książka nacechowana ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Autorka pokrótce zapoznaje czytelnika z bohaterami, by niemal na samym początku zadać cios. Dowiadujemy się, że główna bohaterka musi pożegnać się z życiem. Pozostało jej bardzo mało czasu.

Laura zostaje postawiona przed trudnym wyborem. Musi pożegnać się z bliskimi oraz zadecydować kogo chce powiadomić o swojej sytuacji. Ta prosta, ale poruszająca historia skłania do myślenia nad tym, co jest dla nas tak naprawdę ważne. W obliczu śmierci pieniądze, kariera, czy codzienne obowiązki, które tak bardzo zaprzątają nam głowę, przestają mieć jakiekolwiek znaczenie.

Jaquelyn Mitchard poruszyła moje serce. Na pewno jeszcze przez długi czas będę myśleć o tej książce. Polecam każdemu, kto lubi wzruszające, emocjonalne historie o zwykłych ludziach, których spotkał okrutny los.

*Mitchard J., Prezent na święta, Świat Książki, Warszawa 2015, str. 63.

Moja ocena: 8/10