Przez las — Emily Carroll

Fanką komiksów i powieści graficznych zostałam stosunkowo niedawno. Wcześniej uważałam, że ta forma jest zupełnie nie dla mnie, że to coś dla dzieci, fanów superbohaterów i osób, którym nie chce się czytać książek. Jakże się myliłam! Pewnego dnia odkryłam w mojej bibliotece na bogato wyposażoną i często uzupełnianą półkę z komiksami i przepadłam. Tym razem natrafiłam na zbiór komiksowych opowiadań „Przez las” Emily Carroll, które oczarowały mnie zarówno formą, jak i treścią.

„Przez las” to zbiór pięciu opowiadań z dreszczykiem. Publikacja zachwyci fanów mrocznych baśni Braci Grimm oraz literatury grozy. Jest oszczędna w słowach, ale dzięki zachwycającym ilustracjom bardzo wymowna i pobudzająca wyobraźnię, a do tego pełna celowych niedopowiedzeń. Spodoba się szczególnie osobom, które lubują się w historiach o duchach i mrocznym lesie, kryjącym zjawy. Zdecydowanie nie jest to pozycja dla młodszych odbiorców, zbiór raczej jest przeznaczony dla młodzieży i dorosłych.

Każde z opowiadań ma otwarte zakończenie, które pozwala czytelnikowi wypuścić wodze wyobraźni i samodzielnie ułożyć finał — z happy endem lub bez. Znikające dziewczynki, zamordowane kobiety, powracające jako duchy i oczywiście ciemny, wchłaniający las, to tylko niektóre motywy wykorzystane przez Emily Carroll. Każde opowiadanie jest inne, zarówno pod względem treści, jak i kreski, co pozwala je traktować, jako zupełnie niezależne historie. 

Ilustracje zapierają dech w piersiach, mimo że zbiór jest krótki, można je oglądać i oglądać. Dominuje tu czerń, odcienie szarości, czerwienie i ciemne błękity. Mrok, kontrast i krew, czyli to, co w grozie jest najbardziej efektowne. Polecam!

Moja ocena: 10/10


Tytuł: Przez las
Autor: Emily Carroll
Przekład: Marta Bręgiel-Benedyk
Wydawnictwo: Entliczek
Liczba stron: 208


Jeśli lubisz komiksy, przeczytaj także recenzję: Podwodny spawacz — Jeff Lemire