Rok próby — Kim Liggett

Wyobraź sobie świat, gdzie kobiety są całkowicie podporządkowane mężczyznom. Świat, w którym nastoletnie dziewczęta muszą walczyć o przetrwanie w imię wyzbycia się magii. Świat, w którym nastolatki są wybierane na żony, często wbrew swojej woli. Świat, gdzie jedynym zadaniem kobiety jest bycie dobrą, posłuszną oraz milczącą żoną i urodzenie mężowi synów. Świat, gdzie o życiu lub śmierci swojej żony decyduje mąż. Świat, gdzie nawet sny są zakazane. To świat „Roku Próby” Kim Liggett. 

Tierney James musi przygotować się na rok próby. Szesnastoletnie dziewczęta są wysyłane w odludne miejsce, gdzie muszą przetrwać rok, aby wyzbyć się swojej dziewczęcej magii i powrócić jako czyste, wierne i oddane mężczyznom. Nie każda tę próbę przeżywa. Są pilnowane przez bezwzględnych strażników, a kłusownicy spoza hrabstwa polują na ich skórę. Nastolatki nie wiedzą, co je spotka, ponieważ kobiety, które powróciły, są związane świętą przysięgą milczenia i nie przekazują swoim córkom i siostrom, tego, co wydarzyło się podczas ich zmagań. Wiadomo, że wracają z okaleczonymi częściami ciała, uciętymi uszami, palcami, wyłupionymi oczami, ale także z okaleczoną duszą. Czy Tierney uda się przeżyć rok próby?

„Każda z nas ma w sobie miejsce, którego nikt nie zobaczy, do którego nikt nie wejdzie. To, co płonie w tobie, płonie w każdej z nas”*. 

„Rok Próby” na okładce jest promowany, jako młodzieżowa wersja „Opowieści Podręcznej”. Ja się z tym nie zgadzam. Ponieważ to całkiem odrębna historia z oryginalnie wykreowanym światem i oryginalnymi bohaterkami. Rzeczywiście jest tu kilka elementów wspólnych, jak absolutny patriarchat, bezwzględna dominacja mężczyzn nad kobietami i mocny udział religii w porządku świata, ale sam pomysł na izolację, walkę o przetrwanie i agresywną kobiecą rywalizację jest zupełnie inny.

Akcja jest wartka, a jej zwrotny mocne. Kim Liggett nie korzysta z półśrodków i nie idzie na kompromisy. Jeśli ktoś ma umrzeć, to umiera. Jeśli ktoś ma zostać wygnany, to tak się dzieje. Rozgrywki są krwawe i brudne, a uczucia niszczące, wybuchowe lub namiętne. Jest to powieść  brutalna, wzbudzająca podobne emocje, jak „Igrzyska Śmierci”. Już dawno nie czytałam tak dobrej młodzieżówki. Na pewno odnajdzie się w niej także dorosły czytelnik lubiący dystopie. Polecam.

Moja ocena: 9/10


* Liggett K., Rok próby, Wydawnictwo Dolnośląskie, Poznań 2021.


Tytuł: Rok próby
Autor: Kim Liggett
Przekład: Donata Olejnik
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Liczba stron: 344


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskiemu.
Wydawnictwo Dolnośląskie