Sapiens. Od zwierząt do bogów — Yuval Noah Harari

Czy historię człowieka da się zamknąć w jednej książce? Czy da się opisać życie ludzi pierwotnych, rozwój cywilizacji, powstanie pisma, pieniądza, kredytów, wynalezienie maszyny parowej i pierwszą podróż w kosmos na niespełna 550 stronach? Jeden z najważniejszych współczesnych myślicieli — Yuval Noah Harari — w swojej książce „Sapiens. Od zwierząt do bogów” udowadnia, że jest to możliwe.

Autor opisuje historię istnienia ludzkiego. Od wybicia się Homo Sapiens nad inne gatunki ludzkie aż po współczesność. Porusza tam tematy związane zarówno z bardzo pierwotnymi potrzebami — zdobywaniem pożywienia, rozmnażaniem się, czy znajdowaniem sposobów na przetrwanie — jak i te, mówiące o rozwoju religii oraz nauki na przestrzeni dziesiątek tysięcy lat.

„Historia to opowieść o tym, co garstka ludzi robiła w czasie, gdy cała reszta ludzkości orała pola i nosiła wodę”*.

Harari wykazuje, jaki zgubny wpływ miała na ludzkość rewolucja agrarna; co się wydarzyło, kiedy ludzie zaczęli zasiedlać nowe wyspy; jak kształtował się pieniądz przez tysiące lat, zanim wynaleziono monetę; jak powstały kredyty i co zmieniły w umysłach ludzi; co spowodował politeizm oraz jakie konsekwencje niesie za sobą kapitalizm.

„Rewolucja naukowa nie była rewolucją wiedzy. Jeśli już, to była rewolucją niewiedzy. Wielkim odkryciem, które utorowało drogę rewolucji naukowej, było uzmysłowienie sobie przez ludzi, że nie znają odpowiedzi na swoje najważniejsze pytania”**.

Największym atutem „Sapiens. Od zwierząt do bogów” jest to, że autor nie zaserwował nam suchych faktów o antropologii, czy rozwoju cywilizacji, ale zaprezentował także filozoficzne spostrzeżenia, na temat natury człowieka. Co więcej, dzięki tak szerokiej perspektywie można zrozumieć pewne wieloetapowe, a czasem tworzące się przez tysiące lat, procesy, które doprowadziły ludzkość do miejsca, w którym znajduje się obecnie. Przy tym wszystkim książka napisana jest lekkim językiem, bez naukowych pojęć, czy formułek, więc może przeczytać ją nawet kompletny laik. Naprawdę warto zapoznać się z tą publikacją, bo skłania ona do przemyśleń i otwiera umysł na wiele różnych aspektów, o których nie myśli się na co dzień.

„Jednym z nielicznych żelaznych praw historii jest to, że luksus przeważnie staje się koniecznością i rodzi nowe obowiązki. Kiedy ludzie przyzwyczajają się do jakiejś wygody, postrzegają ją jako rzecz oczywistą. Następnie zaczynają na niej polegać. Wreszcie dochodzą do sytuacji, w której nie potrafią bez niej żyć”***.

Moja ocena: 10/10


* Harari Y. N.,  Sapiens. Od zwierząt do bogów, Wydawnictwo Literackie, Warszawa 2014.

** tamże

*** tamże


Tytuł: Sapiens. Od zwierząt do bogów
Autor: Yuval Noah Harari
Przekład: Justyn Hunia
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 544


Za możliwość przeczytania książki dziękuję księgarni internetowej inverso.pl 


Jeśli interesują Cię książki tego autora, polecam także recenzję: Homo deus. Krótka historia jutra — Yuval Noah Harari