Ścigając zło. Rozmowy o zbrodni, śledztwie i karze — Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński

Nie jest żadną tajemnicą, że autorzy książek, podczas pisania, korzystają z pomocy różnego rodzaju specjalistów w danej dziedzinie. Dzięki pozyskanej w ten sposób wiedzy unikają gaf merytorycznych, a poruszanym wątkom nadają większej autentyczności. Przecież nikt nie chciałby czytać fabuły, która osadzona jest w danym środowisku, czy branży, a nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Nie inaczej było w przypadku popularnych autorów kryminałów Małgorzaty i Michała Kuźmińskich — oni również, tworząc swoje powieści, zasięgali rady ekspertów, a teraz kryminalne małżeństwo pisarzy, postanowiło pójść krok dalej i stworzyło serię wywiadów ze swoimi konsultantami. Tak powstała książka „Ścigając zło. Rozmowy o zbrodni, śledztwie i karze”.

Kryminały a rzeczywistość

Czy zastanawialiście się kiedyś, w jakim stopniu kryminały oddają rzeczywistość? Jak wyglądają oględziny na miejscu zbrodni? Czy do przeszukania jest potrzebny nakaz? Czy można odmówić zeznań bez obecności prawnika? Co się dzieje z ciałem po przeprowadzonej sekcji zwłok? Jak zachowują się skazańcy po przekroczeniu progu celi? Jaki los czeka przestępcę z orzeczoną niepoczytalnością? Na te i wiele innych pytań odpowiadają eksperci zaproszeni do przeprowadzonych przez Kuźmińskich wywiadów.

Sprytne pytania

Mamy tu wypowiedzi policjantów, prokuratora, biegłej psycholog, medyka sądowego i strażnika więziennego. Specjaliści, opowiadając o swojej pracy, w której stykają się zarówno z przestępcami, jak i ich ofiarami, przekazują mnóstwo informacji, do których przeciętny człowiek nie ma dostępu. To solidna dawka wiedzy spisana w przystępny, nawet dla laika, sposób. Autorzy zadają sprytne pytania, pozwalające na wyciąganie naprawdę ciekawych niuansów dotyczących zawodów czy funkcji rozmówców.

Wartościowa wiedza

Oprócz ciekawostek możemy też poznać różnice między stosowaną w kryminałach i thrillerach terminologią i tak dowiemy się, m.in.: czym się różni śledztwo od sprawy, kim jest medyk sądowy, a kim patomorfolog, co mówi prokurator i prawnik zamiast „sprzeciw” i jakie pytanie należy zadać, wchodząc do więziennej celi.

Przykłady z naszego podwórka

Książka jest świetnie napisana i szybko się ją czyta. Mimo że mam za sobą sporo historii o przestępcach, to dowiedziałam się z niej kilu nowych rzeczy. I co najważniejsze, wszystko, co znajdziecie w tej publikacji, dotyczy polskiego systemu, co jest ogromną wartością dodaną dla osób żądnych wiedzy, jak to wszystko wygląda na naszym rodzimym podwórku. Polecam!

Moja ocena: 8/10


Tytuł: Ścigając zło. Rozmowy o zbrodni, śledztwie i karze
Autor: Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Liczba stron: 496


Przeczytaj także recenzję: Rozmowy z seryjnymi mordercami — Christopher Berry-Dee


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskiemu.
Wydawnictwo Dolnośląskie